| capoi a întrebat:

Am primit astazi scrisoare de la ANAF cum ca nu am raportat venit din Belgia in anul 2019 si ca trebuie platit impozit si ca sa ii sun.

In anul 2019 am primit cadou de la sora mea 1000 lei, atat, 1000 lei in 2019 din "Belgia".

De cand trebuie platita taxa pentru 1000 lei cadou? Ca asta nu am mai auzit.

Exista asa ceva? Au schimbat astia legea si orice cadou e acum impozitat?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu inteleg cum i-ai primit ca multi primesc bani prin western union sau altele asemenea, si lor de ce nu le vine?

Mi se pare mie sau statul asta de rahat nu stie ce sa mai faca

Cu politicienii care au bani in paradisuri fiscale, milioane de euro de ce nu apare intr-o zi de la ANAF nimic? Victor Ponta are in paradisuri fiscale zeci de milioane de euro si sunt multi ca el...
ANAF= un **** de institutie!

| capoi explică (pentru Simpatic):

Asta ma gandeam si eu, cum ei primesc cadouri de 5000000 euro. Iar eu primesc 200 euro si trebuie impozit.

| doctorandus a răspuns:

Specifici ca e donatie de la rude de sange si vezi mai departe ce ai de platit.

| capoi explică (pentru doctorandus):

Nu inteleg de ce trebuie platit. De cand se plateste asa ceva

| doctorandus a răspuns (pentru capoi):

Nu neaparat platit. Raportat. Si scrii ca e vorba de o donatie.

| capoi explică (pentru doctorandus):

Le-am dat email. Acum sa vad daca raspund, daca nu, ii sun saptamana viitoare

| doctorandus a răspuns (pentru capoi):

Iti faci raportul fiscal pe anul respectiv si scrii cinstit cat ai primit ca donatie.