| anonim_4396 a întrebat:

Am primit cadou ceva bani, o suma maricica. Parintii mei imi zic 'sa ii pun la banca' dar nu stiu, parca as vrea sa ii si cheltui acum pe prostii. Daca ii pun la banca nu ma pot bucura de ei, si nici n-am cum sa umblu la ei o vreme. Ce ati face in locul meu? Cum credeti ca e mai bine?

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Depinde despre ce suma de bani vorbim. Eu am primit la majorat suma de 1000 Euro la cursul de atunci. Am avut de ales : sa-i sparg pe toti pe o petrecere de majorat sau sa-i pun la banca. Din fericire am ales varianta a II-a si dispun de ei chiar si acum + altii pe care i-am strans de-a lungul anilor. Ii voi folosi sa-mi ating niste scopuri cu adevarat importante. Daca alegeam sa-i sparg, acum nu mai aveam nimic : nimicurile pe care le cumperi se devalorizeaza in timp si ramai fara niciun ban. Daca vei avea vreodata nevoie urgenta de cash n-o sa ai...
P.S: N-am regretat niciodata ca nu am facut o petrecere de majorat asa cum probabil n-o sa regreti nici tu cand vei mai creste ca nu i-ai spart pe prostii.

4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Odata ce ai primit aceasti bani, " o suma maricica", pot deduce ca primesti si niste bani de buzunar zilnic, saptamanal.Asa ca,poti sa-i pui la o banca(depozit la termen), pe termen de o luna, trei luni sau anual, de unde primesti dobanda, pe care o poati scoate la nevoie.De ce sa nu "faca pui", daca tot ai primit mai multi bani cadou?

| Madutzza98 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa iti asculti parinti... Ai sa vezi cand o sa ai nevoie de bani si stii ca ii ai la banca o sa te bucuri ca nu i-ai cheltuit pe prostii!winking. apropo pot sa te intreb ce suma?

| OQdpNet a răspuns:

Daca as juca tenis, mi-as cumpara echipamente performante pentru a putea avansa.
Daca as fi elev de liceu, probabil m-as duce la munte/mare daca as avea cu cine iar restul i-as pune la banca cu dobanda la vedere (adica sa-i pot scoate oricand) pentru momentul oportun.
Gandeste-te ce-ti place sa faci acum si pentru restul vietii si ajuta-te de banii aia ca sa ajungi cea mai buna.

| lTudyl a răspuns:

Daca e o suma mare, poti sa ii investesti.
Daca nu sti ce investitie ar merge in orasul/satul tau, pune-i la banca si asteapta pana iti vine o idee buna si iti faci un plan de afacere bun!
Vrei sa ii cheltui pe prostii... si la ce te ajuta? Pe ce prostii ai putea sa ii cheltui? Pe bautura/mancare proasta/haine? Si ce crezi ca o sa rezolvi? O sa pierzi banii iar bucuria aia de moment o sa treaca.
Foloseste-ti inteligenta nu prostia!

p.s. Ce om intreg la minte ti-ar spune sa cheltui banii aia? Intrebarea ta nu prea are sens!