| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare:
Deci daca toti zic ca e criza, pai de ce nu fac alti bani?
DA, poate e o intrebare stupida. Dar eram curios.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este chiar asa de stupida, mai ales de la un copil. Totalitatea banilor aflati in circulatie, la un moment dat, trebuie sa aiba acoperire in produse si servicii. Tiparirea si punerea in circulatie a unor sume de bani, fara a avea acoperire in produsele si serviciile din tara, inseamna inflatie si inca una care ar deveni din ce in ce mai mare si atunci mereu ar trebui tipariti tot mai multi bani, care s-ar deprecia tot mai rapid, intrand in ceea ce se numeste spirala inflatiei ori inflatie galopanta. Nu s-ar face niciun bine, dimpotriva s-ar face numai rau prin tiparirea de bani. Numai bine!

2 răspunsuri:
| saidkique a răspuns:

Pfffft e greu ff greu

| queerkulture a răspuns:

Cu cat s-ar tipari mai multi bani, cu atat le-ar scadea valoarea. Ai ajunge sa cumperi o guma cu 100 de lei.
Sa ai mai multi bani decat produse pe care sa le poti cumpara.
E greu. Americanii sunt tampiti.