| unul1 a întrebat:

Poate e o intrebare mai stupida dar sunt curios cum s-a format lava din interiorul pamantului dupa big bang?

6 răspunsuri:
| king4aday a răspuns:

In primul rand, ca sa se nasca planete, prima data trebuiau sa se nasca stele, proces prin care s-au format si alte tipuri de materie. Cu explozia stelelor la sfarsitul vietii lor, s-au nascut materii mai grele, din care s-au format planetele. Ce vroiai tu sa intrebi, se numeste magma, lava e cand vine pe suprafata. Magma, rocile topite din interiroul planetei s-au format din cauza presiunii imense din interiorul planetei. Se afla intre nucleu si scoarta. Mai multe aici --> http://ro.wikipedia.org/wiki/Magm%C4%83

| relian a răspuns:

Pai dupa cum spune teoria sau teoriile acceptate. pamintul ar fi fost asa cum e lava aia de care tu zici peste tot.Deci era cumva o planeta de lava si cind universul a inceput saa se raceasca normal a inceput sa se raceasca si aceastga lava.Si uite asa pe masura ce timpul a trecut lava sa tot racit sa tot racit pina a prins crusta si sa solidificat, inauntru raminind lava, care cu timpul se pare se tot raceste pina cind intr-un final tot pamintul va fi o bucata de roca solida. Dupa asta nu se stie ce va fi sau cum va fi.Dar nu se stie exact daca asa stau lucrurile desi alta explicatie asa mai plauzibila nu prea avem la indemina.Insa cert este ca acea lava din interior ne ajuta cumva, iar daca va disparea probabil vom disparea si noi si toata viata de pe planeta.Asta e asa in mare.

| unul1 explică (pentru relian):

Destul de ciudat. Adica suprafata planetei ar fi fost formata din lava si dupa s-ar fi racit si s-ar fi solodificat... atunci de cam ciudat de ce interiorul planetei ar fi din metale grele si solide... poate nu prea pot eu intelege teoria asta dar ceva parca nu-mi suna bine.

| relian a răspuns (pentru unul1):

Daca sa spunem universul acum ar fi fierbinte pamaintul nu ar mai fi solit intelegi? AR fi gma lichida care ar curge toate asa ar fi, pentru ca asa au fost initial dupa cum spun cei cu teoria dupa bigbang.Tu de ex daca iei o cupa de pamint de roci si o bagi in aceal lava din centru se va face si ea lava, asta datorita temperaturilor f inalte.La temperaturi f mari daca ai citit chiar si atomi se topesc.Rwecent am citit undeva ca nu stiu au realizat nu stiu ce temperaturi colosale si sa obsv ca pina si atomii sau topit siau devenit asa ceva nedefinit.Cam asa spun cei cu teoria.In univers era o temperatura mare si inca materia nu se racise dar formase asa corpuri datorita gravitatiei, asa cum si soarele nu e solid dar totusi stau gramada acele gaze si ce fac ele acolo fuziune.Deci nu sit pune in nimic dar stau ca un corp cersesc datorita gravitatie.Si asa probabil erau si planetele astea materiale doar ca erau sub forma de lava intro prima etapa. Dupa ce universul a inceput a se raci atunci normal si acea magma a inceput sa se solidifice si bineinteles incepind de la exterior.Tu daca de ex pui cositor intr-o lingura si pui lingura la flacara sau la o temepratura mare se va face lichidNu stiu cum suna dar se pare ca logica are.Si de atunci planetele se tot racesc, pina cind vor deveni un corp solid in totalitate.Alta teorie nu vad, sau ce ar putea sa faca interiorul pamintului lava asa cum se spune ca este.Interiorul planetei nu este solid tocmai aia e chestia este lava asa cum ai zis si tu.Deci daca planeta era toata lava la inceput, pe masura ce se racea normal ca se racea la exterior, pierderea de caldura se face de la extwerior catre interior.Si normal ca s-a racit mai inti suprafata dupa care a continuat si racirea s-a dus catre interior la cum vedem noi acum.Racirea asta nu are asa loc gata brusc ca nu se poate asa mai ales ca acum acea lava din interior se pare ca ar sta ca si cum cafeaua intr-un termos.Dar si acea cafea din termos nu va putea sta fierbinte la infinit, pentru ca schimburi de substanta si temperatura tot au loc indiferent ce sistem ar fi.De regula nu exista in natura sisteme inchise perfecte ca de altfel nici artificiale.

| M3taX a răspuns:

Poi dupa Bing Bang era o caldura infernala, iar cand a fost Bing Bang-ul in spatiu s-au raspandit miliarde si miliarde de gaze, praf de stele si alte tampenii... Lava s-a format atunci cand sa inventat minecraftul big grin laughing