| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare scurta :care este diferenta intre i microeconomie si macroeconomie?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diferenta este ca microeconomia se refera la relatiile economice dintr-o firma iar macroeconomia la relatiile economice dintr-o tara. Numai bine!

| AndreeaCdr a răspuns:

Buna!
Pai:

Microeconomia se ocupă cu studiul comportamentului economic al diferiților consumatori (teoria bugetară), al firmei (teoria producției) si problematica împărțirii bunurilor limitate si a venitului limitat. În cadrul microeconomiei indivizii sunt văzuți ca forță de muncă, ca și consumatori ai bunurilor produse, pe care aceștia le consumă cu scopul de a-și maximiza folosința. Unitățile de producție utilizează factorii de producție cum ar fi munca, capitalul, progresul științific cu scopul de a maximiza profitul.
Si
Macroeconomia este un domeniu al științelor economice. Spre deosebire de microeconomie, macroeconomia lucrează cu mărimi agregate, cercetează comportamentul economiei în general, cum ar fi venitul total sau gradul de ocupare al forței de muncă, rata inflației sau oscilațiile conjuncturale. Macroeconomia încearcă să găsească explicații pentru aceste oscilații, să găsească factorii de control relevanți și să stabilească dependențele acestora.
Pa, pa!

| zzzzz a răspuns:

Microeconomia studiaza fenomenele si procesele economice la nivelul unei firme, iar macroeconomia la nivel national.

| cocainejunker a răspuns:

Micro = mai mic
Macro= mai mare
funda :*?

[ microeconomie - economie slaba, inexistenta
macroeconomie - economie dezvoltata ]