| DevilZoneX3 a întrebat:

Am si eu o nelamurire. As vrea sa imi deschid un magazin online(drop shipping). Ce se intampla daca nu inregistrez ca firma sau altceva. Adica daca pur si simplu nu fac niciun act, doar vand.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Evaziune fiscala. e o infractiune. Plus cati clienti iti cumpara fara factura?

| DevilZoneX3 explică (pentru suntserios):

Drop shipping inseamna ca eu sunt un intermediar. Clientul cand cumpara de pe site-ul meu, eu primesc banii si un retailer ii trimite produsul, deci practic primeste factura de la retailer.

| suntserios a răspuns (pentru DevilZoneX3):

Pai nu e asa, ca tu cumperi produsul de la retailer. Si trebuie sa il oferi mai departe. Ce explici tu acolo e doar un serviciu de curierata si nu chiar asta inseamna drop shipping.

In orice caz, daca incasezi bani pe care nu ii fiscalizezi tot evaziune fiscala faci.

| DevilZoneX3 explică (pentru suntserios):

Practic nu cumpar eu produsul... adica il cumpar eu, doar ca pe numele si adresa destinatarului. Eu nici nu figurez cum ca l-am cumparat practic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

El ia un comision. Practic nu face vinzare cu amanuntul, ci intermediere. Tot evaziune e, dar de mai mica anvergura. Nu ar datora impozte pe rulaj, ca el nu ruleaza nimic. Face evaziune doar la plata impozitului pe veniturile realizate ca si comision.

| relian a răspuns:

Nu se intampla nimic, toti cei care vand pe ebay pe amazon ce au fiorme toti? Nuti trebuie firma nu-ti trebuie nimic.Sau pe olex daca vinzi nu-ti trebuie nici o firma nimic.Chestia e ca de ex pe amazon sau pe ebay tranzactiile se fac prin paypal si ebay, iar ei pentru fiecare vanzare iti ia un comision aia e tot.Deci vinzi si aia e tot nu te ia nimeni la rost.