| Florinell23 a întrebat:

Am și eu o nelămurire în legătură cu un contract de chirie. La un contract de chirie, declarat la anaf, cu suma de 500 lei, ce impozit trebuie să plătesc și dacă acesta trebuie plătit lunar sau odată la 3 luni? Mulțumesc anticipat, dau fundă!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent trebuie sa platesti impozit de 16% asupra venitului net din chirie. Venitul net se calculeaza prin aplicarea procentului de 60% asupra chiriei stabilita prin contractul de inchiriere si se plateste trimestrial, pana la data de 25 a ultimei luni din fiecare trimestru, respectiv martie, iunie, septembrie si decembrie.
In cazul dat impozitul pe chirie se calculeaza asupra sumei de 300 lei (60% din 500) si va fi de 48 lei pe luna, deci trimestrial vei plati 144 lei.

| Florinell23 explică (pentru Ioandelasal):

Și de cei 5, 5% CASS? Cum se aplică?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florinell23):

Si de ce n-ai intrebat de la inceput?
CASS se aplica raportat la salariul minim pe tara, in prezent la 1.450 lei.