| raspundetivarog a întrebat:

Am o problema cu un mandatar al unei case in care am locuit cu chirie mai demult. I-am platit utilitatile lunar impreuna cu chiria la termen, fara nici o intarziere, dar nu a trecut pretul utilitatilor in contract cu toate ca el le-a stabilit un pret fix. El a cerut plata utilitatilor odata cu chiria, deci lunar, nu la sfarsitul termenului contractului (la plecare)

La cateva zile dupa ce mi-am platit chiria si utilitatile pe o luna, el a decis sa ma dea afara si eu am fost de acord sa plec dupa ce a promis ca imi va restitui diferenta (am calculat care ar fi pretul fiecarei zile)

Apoi a pus conditia ca aceea locuinta sa fie inchiriata de alta persoana ca el sa imi dea banii inapoi. De atunci au trecut cateva saptamani si tot nu mi i-a returnat. L-am sunat si acum
declara ca eu ii sunt dansului dator un asa zis COMISION pentru ca mi-a prelungit contractul care initial era pe un termen mic. El nu a pomenit nimic despre acest comision atunci cand am prelungit contractul, decat acum

I-am dat un comision atunci cand am facut contractul fiindca el este agent imobiliar.

Mai mult, imi spune ca trebuie sa ii platesc utilitatile pe toate lunile in care am stat acolo desi eu le-am platit lunar odata cu chiria (i-am dat o suma fixa stabilita de el). Pe aceasta el nu a trecut-o in contract

Inainte sa plec am semnat actul de incheiere a contractului dar nu vrea sa imi dea o copie dupa el.

Cum credeti ca ar trebui sa procedez ca el sa fie tras la raspundere si eventual sa imi restituie diferenta sau macar o parte din ea?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu sa-l instiintezi.
Cauza este civila, de valoare mica si poti sa faci medierea inainte, dar nu este absolut obligatorie. Totusi, este bine sa o faci, poate se rezolva asa si nu mai trebuie sa il dai in judecata.
N-ai de ce sa mergi la politie, nu este vorba de o cauza penala.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singura cale legala este sa-l dai in judecata, daca poti proba cele aratate aici.

| raspundetivarog explică (pentru Ioandelasal):

Am convorbiri telefonice cu dansul in care admite ca i-am dat lunar o suma mai mare decat cea stipulata in contractul de inchiriere (ca fiind chiria), cu toate ca declara ca nu i-am platit utilitatile.

Credeti ca ar fi de ajuns pentru a dovedi ca a comis evaziune fiscala?

De asemenea, i-am dat un comision atunci cand am facut contractul iar acum pretinde un alt comision pentru reinnoirea acestuia care a fost facuta inainte sa expire termenul de valabilitate initial al contractului. Nu a mentionat niciodata acel comision pana acum.

Pe contractul de inchiriere nu si-a declarat nici comisionul pe care l-am platit si nici utilitatile carora le-a atribuit o suma fixa, lunara.

Nu vrea sa imi predea un exemplar din actul pe care l-am semnat inainte sa plec.

Credeti ca acestea ar fi de ajuns pentru a dovedi/proba cele spuse?

Va multumesc din nou!

| Ioandelasal a răspuns (pentru raspundetivarog):

S-ar putea sa fie, dar cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un avocat, prezentand tot ce ai si acesta te-ar putea sfatui cel mai bine.
Inainte de aceasta mai vorbeste cu respectivul si spune-i ca daca nu rezolvati amiabil o sa-l dai in judecata.

| raspundetivarog explică (pentru Ioandelasal):

Mi-a inchis in nas ultima data cand am dialogat asa ca as vrea sa evit un nou apel telefonic cu dansul. Este obligatoriu sa il instiintez acest lucru inainte sa incep vreun demers legal?

Mai am o intrebare. Ca sa il dau in judecata trebuie intitial sa iau parte la o sedinta de consiliere cu un avocat, nu? Trebuie sa merg la politie dupa, sau toate actiunile se vor intreprinde prin intermediul unui avocat?

Va multumesc foarte mult

| raspundetivarog explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc inca o data.

| Ioandelasal a răspuns (pentru raspundetivarog):

Nu este obligatoriu sa-l instiintezi.
Cauza este civila, de valoare mica si poti sa faci medierea inainte, dar nu este absolut obligatorie. Totusi, este bine sa o faci, poate se rezolva asa si nu mai trebuie sa il dai in judecata.
N-ai de ce sa mergi la politie, nu este vorba de o cauza penala.

| katy a răspuns:

El ar trebui sa iti restituie avansul pe care tu l-ai dat cand te-ai mutat acolo.ia contractul pe care-l ai si mergi la un avocat sa iti dea un sfat, ce sa faci. daca il poti ataca in instanta, foarte bine, iti scoti mai multi bani si il pui sa plateasca si cheltuielile de judecata

| raspundetivarog explică (pentru katy):

Multumesc pentru sfat. Mi-a restituit avansul (garantia) deja dar m-a dat afara la cateva zile dupa ce am platit chiria pe o luna. Credeti ca pot sa recuperez diferenta din banii de chirie?

| katy a răspuns:

Doar prin instanta daca reusesti sa iei restul banilor.Cauta un avocat bun sa te ajute si ii spui problema in cel mai mic detaliu, sa ai si contractul la tine, tot.Cu politia nu ai ce face, aici e treaba de avocat.

| raspundetivarog explică (pentru katy):

Credeti ca merita sa il dau in judecata pentru. 300 ron?

| katy a răspuns:

Pentru 300 ron, nu in niciun caz, cheltuiesti mai mult de atat.pacat ca nu existe solutii de a pune la punct astfel de escroci

| raspundetivarog explică (pentru katy):

Asa este. Multumesc, o zi buna!