| anonim_4396 a întrebat:

Am un card de la fostul loc de muncă. Cardul are termen de valabilitate până la 27/4/2022.
Aveam 110 lei pe el din care am cheltuit 100.
Dacă i-a expirat termenul de valabilitate dar eu mai am bani pe el, îl mai pot folosi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sumele de pe cardul meniu pot expira si ele. Nu am cont la BT dar daca ai adaugat cardul meniu la aplicatie probabil poti verifica daca suma este inca disponibila sau daca ti-au facut unul nou automat. Daca da probabil poti folosi BT Pat. Cu cardul expirat ma indoiesc ca poti face vreo tranzactie.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Card de ce? De debit pentru salariu sau de bonuri?
Oricum, nu mai poti folosi cardul dar asta nu inseamna ca ai pierdut banii(asta daca nu cumva ti se lua ceva comision lunar). Banii nu sunt pe card, sunt intr-un cont bancar. Cardul este doar un instrument prin care accesezi acel cont.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Card de bonuri.
Contul bancar e creat la Banca Transilvania. Când am folosit cardul am folosit aplicația BT Pay pentru a plăti la POS.

Mă interesează dacă pot mâine, de exemplu, să merg la magazin unde are POS și să cumpăr ceva, încadrându-mă în suma aceea, plătind cu acel card.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Update. A expirat suma. M-am dus ieri la magazin să cumpăr ceva de acea sumă dar la final a afișat că "Tranzacția nu a putut fi efectuată".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sumele de pe cardul meniu pot expira si ele. Nu am cont la BT dar daca ai adaugat cardul meniu la aplicatie probabil poti verifica daca suma este inca disponibila sau daca ti-au facut unul nou automat. Daca da probabil poti folosi BT Pat. Cu cardul expirat ma indoiesc ca poti face vreo tranzactie.

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

SufletAlbastru - Despre carduri oricare ar fi ele si de orice tip - sa citesti cu atentie: 1. In general bancile nu fac servicii gratuite deloc - in aparenta zic asta insa orice cont de card indiferent de tip sau facilitati are anual o suma ce o platesti care se numeste > intretinere cont cu toate serviciile pe care acel cont de card le are. 2. Daca vrei sa pastrezi cardul si iti este util acel card de la BT, te duci in orasul tau la sediul central sau sucursala unde s-a emis cardul si spui ca vrei sa pastrezi cardul, vrei sa al re-inoiesti fiindca a expirat data si sa intrebi daca acel card are facilitati de a incarca bani pe el direct de la ATM-urile BT si daca i se poate activa serviciul SMS alert - acest serviciu cand depui bani sau cand scoti bani de pe card vei primi un SNS pe telefonul tau mobil si o sa ai confirmare exacta cat s-a scos si cati bani au mai ramas in cont - oficiantul bancar o sa iti spuna si cat costa acest serviciu pe an (din cate stiu eu este 5 lei) dar intrebi ca e mai bine. 3. Daca nu mai vrei sa folosesti cardul, tot la banca te duci si ceri oficiantului bancar sa inchida acel card si daca sunt ceva bani ramasi in cont o sa ai primesti cash - Atentie!: un card care expira si nu mai vrei sa al folosesti la acea banca este bine sa te duci si sa inchizi contul de card, predai cardul, retragi cash banii ce aumai ramas pe card direct de la banca si astfel nu apar probleme pe viitor cu somatii prin plic la posta la tine ca sa platesti nu stiu ce penalizari si taxe ca nu ai inchis contul de card, ca nu ai reinoit cardul iar pe card nu sunt bani suficienti pentru a se putea plati acele servicii de card si de intretinere card-cont anual. Ca si sfat, pe site la BT pentru fiecare card bancar exista un fisier PDF in care sunt detaliate acele taxe de care ti-am vorbit - iar la oficiantul bancar la ghiseu poti cere si alte informatii cu privire la alte nelamurici ce le ai.