| anonim_4396 a întrebat:

La reînnoirea cardului bancar, după ce acesta a expirat, codul CVV/CVC (Card Verification Value/Code) rămâne același sau este emis altul nou odată cu noul card? Practic este același cont bancar, cod pin, date, etc, doar cardul este reînnoit.
După câte știu eu, doar la cardurile furate/pierdute se vor emite noi coduri CVV/CVC din motive de securitate.

Banca emitentă a cardului spune că va livra prin curier noul card bancar, iar dacă acesta nu ajunge până la finalul lunii ianuarie, actualul card devine inactiv. Practic nu mai poți face nimic cu el. Pe aplicația de banking am văzut cardul actualizat, cu valabilitate până în 2026, același număr de card, etc. Deci un card a fost emis, dar nu a fost încă livrat. Dacă noul card nu ajunge, vreau să știu dacă pot plăti online cu cardul folosind codul CVV/CVC de pe un card expirat.

Pentru plăti la magazin să zicem că aș putea folosi cardul afișat în aplicația de banking.
Mulțumesc!

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In 2021 am schimbat cardul de debit si mi-a venit un card nou, cu un numar nou si CVV nou.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acum am vorbit cu unu care a fost la carduri la Transilvania si mi-a explicat asa: cardurile vin de la firmele care le produc: Visa. Maestro, etc dar personalizate pentru fiecare banca. Au fost ani in care ramanea aceeasi serie (cifrele de pe fata) dar pentru a preveni fardelegile acum si aia se schimba. CVV-ul sau CVC-ul se schimba dintotdeauna tot pentru a preveni furtul. Codul PIN se elibereaza de alta entitate (de aia vin separat) tot pentru a se preveni furturile. Cred ca ala se elibereaza de banca! N-am fost atent. Oricum regulile sunt la cam toate bancile la fel.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu rămâne același. 2. Nu poți.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu stiam ca se schimba CVV. Adica in cazul cardurilor mele, s-a schimbat dupa expirare.
Insa tin minte ca am auzit pe cineva o data ca nu i s-a schimbat, insa nu stiu la ce banca, deci probabil ca difera si de acest lucru. Dar orice card ar trebui sa fie unic.

In cazul tau, daca vrei sa platesti... stiu ca un card nu ar trebui sa fie activ pana cand nu il primesti si il folosesti o data intr-un bancomat (sau fizic la plata parca). Deci nu cred ca ar putea sa mearga, chiar daca sa zicem ca datele ar fi la fel.
Dar cel mai simplu ar fi sa incerci big grin

| Salontanul a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da! CVV-ul se schimba cu fiecare card. Ai dreptate!

| Wr3nch a răspuns:

Depinde de banca. Eu am primit alt cald recent si a schimbat doar cvc.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Este Raiffeisen. Mereu când s- a înlocuit, a schimbat doar cardul, numărul fiind același. Și pin și tot. Însă acel cvc, cum nu prea plăteam online, nu am băgat de seama dacă este altul sau nu.

| Frank51 a răspuns:

Orice card nou vine cu cod CCV nou, și cu pin nou.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Nu știu de ce vorbiți unii ca să va aflați în treaba. Am cont la Raiffeisen de 10 ani, am mai schimbat carduri și de fiecare data a rămas același pin și număr card. Doar valabilitatea pe el s-a schimbat și de multe ori culoarea cardului. Însă doar de anul trecut am început sa plătesc online și nu prea am băgat de seama codul cvc. Ia-te de mana cu "dinaprilie". De la acesta mă mai așteptam sa ofere astfel de răspunsuri, fiind mai mult troll pe aici. Dar tocmai tu?

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu am tot la Raiffeisen, și am schimbat anul trecut, au fost diferite și codul cvv și pinul.

| J0B0MAT a răspuns:

Cvc se schimbă. Iban-ul rămâne același. La fel și pin-ul, însă dacă nu îl mai știi sau ceva ți-l schimbă.

| dinaprilie a răspuns:

Alt nr de card alt cv2. Codul iban ramane neschimbat.

| goguPatent a răspuns:

Cardul nou are cu totul alte date, nr card, cvv

| 4ndr33y a răspuns:

Fiecare card vine cu alt CVV/CVC si cu alt numar.

Daca ai alt card in livrare, acela e blocat pana cand ajune in posesia ta si il activezi.
De ex la Raiffeisen, dupa ce iti vine, trebuie sa dai SMS la un numar de pe telefonul asociat contului ca sa il activezi si sa primesti PINul. La alte banci pinul vine intr-un alt plic pe fereastra neagra care trebuie rupta.

In niciun moment, nu poti avea 2 carduri active asociate aceluasi cont.

| RainbowD a răspuns:

Salut. Datele rămân aceleași. Doar codurile CVV/CVC se vor schimba (cel puțin la BRD). Bine, în măsura în care nu ti-ai schimbat domiciliul între timp. (atunci se vor reînoi și datele cu carcacter personal) Pe mine m-au sunat de la bancă să merg să îmi ridic cardul. Niciodată nu l-am primit prin curier sau poștă.