Întrebare recomandată | AndreMr a întrebat:

Va rog ajutati-ma. Nu stiu ce sa fac, mi-am facut un card acum un an pentru a primi bani de liceu si abia anul asta mi-a trebuit. M-am dus la banca, mi-am cerut extrasul de cont si doamna de acolo m-a sfatuit sa il iau cu termen de valabilitate o zi, pentru ca trebuia sa il depun in dosarul pentru bani de liceu. Si ceva nu e bine, cardul nu imi este activat. Ce inseamna asta? Stiu sigur banii au fost pusi pe card, dar eu nu am primit nimic. O sa ii mai primesc? O doamna mi-a spus ca trebuie sa primesc bani in cont ca sa se activeze. Oare e din cauza extrasului de cont? A expirat si banii nu au mai fost trimisi? Nu inteleg nimic, va rog, dati-mi o idee, ce trebuie sa fac...

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt mai multe chestii. Daca nu ai folosit deloc cardul inseamna ca nu e activ in asta nu are nicio legatura cu contul in care primesti bani. La fel cum valabilitatea extrasului de cont e irelevanta, ei aveau nevoie de extras de cont doar pentru IBAN.

Mai e posibil daca ai avut contul gol timp de un an sa fi acumulat datorii din comisioanele de administrare si ele sa se fi platit din banii intrati in cont

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se activeaza cardul fara sa faci o extragere.ca si sim-ul de telefon, trebuie sa efectuezi un apel ca sa se activeze.Roaga tata, mama, bunica etc, sa iti bage 50 de lei in cont. Dupa aceea te duci si scoti acei bani.ii dai inapoi celui de ti-a bagat in cont bineinteles.Astfel se activeaza cardul. Nu e din cauza extrasului de cont. daca stii bine ca banii ti-au fost bagati in cont, du-te si scoate o suma astfel cardul se va activa.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Ar trebui sa intrebi la banca daca au avut loc tranzactii pe contul tau

| MrLucas a răspuns:

Banii nu ii pierzi stai linistita, du-te din nou la banca si explica-i situatia doamnei de la ghiseu. Extrasul de cont nu are nici o legatura

| FuriaGogoasei a răspuns:

Depinde la ce banca ai facut cardul, sunt unele banci de la care primesti un SMS cu codul de activare al cardului.
Chiar daca nu ai cardul activ asta nu inseamna ca ai pierdut banii, ii ai in cont cel mai probabil, doar ca nu poti folosi cardul.

| AndreMr explică:

Multumesc din suflet!

| AndreMr explică:

Ramon, exact asta era solutia! Iti multumesc mult! happy

| PinteLaurentiu a răspuns:

Din cate stiu eu nu e nevoie de extras bancar ci de cod IBAN (nu expira) si daca nu iti este activat cardul poti sa megri la banca si sa scoti bani din cont de la ghiseu chia si fara card doar cu buletinul.