| barbar a întrebat:

Am un PFA pe care vreau sa-l radiez. Ce fac cu contul din banca? Pot sa-l inchid inaintea PFA-ului? Pot sa mai folosesc contul din banca daca inchid PFA-ul prima data? mersi.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contul din banca poti sa-l inchizi oricand, atat inainte, cat si dupa radiere.

| pietrean a răspuns:

-DA,poti sa-l inchizi,inainte de a radia PFA-ul.
-NU, nu poti folosi contul, daca inchizi PFA-ul.
Nu stiu de ce vrei sa radiezi(inchizi) PFA-ul, dar pot sa-ti dau un sfat(asa am facut eu, avand un SNC):
-poti ori sa-l inchizi temporar pentru 3 ani maxim(te costa mai putin daca vrei sa-l inchizi si apoi sa-l redeschizi,daca o sa doresti).
-poti sa ramai cu stoc zero,dand la vanzare tot ce ai pe stoc(faci bon fiscal in casa de marcaj,ca si cum ai fi vandut tot; depinde si ce activitate ai).
Eu am iesit la pensie,deci am un venit asigurat, dar fiind si unele probleme(de sanatate, munca de una singura m-a extenuat fizic si psihic, la noi in zona nu mai merge nimic din punct de vedere a vanzarilor, etc).