| aabbbccccddddd a întrebat:

Ar putea trai DECENT 3 baieti de 18-19 ani in Olanda, necalificati, punand toti salariile la comun pentru chirie, utilitati, mancare +restul, (eventual si o papadie ca e legala acolo si o terasa odata la ceva timp)?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare foarte rau sa-ti daram visul, dar nu cred ca s-ar putea realiza asa ceva, deoarece voi nu cunsosteti limba olandeza si nu aveti nici o calificare cu care puteti sa obtineti un contract legal de munca, ca atare nu aveti nici cum sa inchiriati ceva, odata ce nu aveti contracte legale de munca.
Intamplarea face sa am o familie prietena, care a muncit acolo pana de curand si mi-au spus despre conditiile de munca si trai in Olanda, desii ei sunt vorbitori fluenti de olandeza, fiindca au locuit acolo multi ani si au muncit pentru o firma olandeza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ignora tot ce îți spune Jasmina. Scopul ei aici pe site e sa dezinformeze lumea și să îi tragă de urechi pe cei care au o întrebare.

Olanda e tara vorbitoare de limba engleza la perfectie. Toată lumea vb engleza acolo și nu ai nevoie deloc de olandeza. Și caută destui oameni necalificați pentru munci de baza.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Decent, așa ai pus întrebarea. Ar putea trăi oriunde decent, excluzând păpădia.

| doctorandus a răspuns:

Eu platesc 818 Euro/luna pentru chirie, asigurare medicala, gaz si electricitate. Bine, am chirie sociala, ceea ce se obtine foarte greu.

| foxsilver a răspuns:

Marea majoritate a romanilor care au plecat in strainatate au trait in felul asta la inceput - la comun. Asa ca, se poate.

| goguPatent a răspuns:

Jassmina bagă strâmbe rău iar. In Olanda toată lumea vorbește engleza. Până și cei care matura pe strada. Foarte foarte foarte multe joburi nu cer să știi olandeza. Și da cu 3 salarii va descurcați cu chiria. O sa fie puțin înghesuit dacă vreți să fie ieftin, dar va descurcați lejer.