| aabbbccccddddd a întrebat:

Ar putea 3 baieti de 18-19 ani sa se descurce in Olanda, pentru prima oara la munca, cu 3 salarii?
Ma refer ca vreau impreuna cu 2 prieteni sa plecam imediat cum terminam liceul, in vara, la munca in Olanda si sa ne luam o chirie toti 3 punand fiecare bani in mod egal.
Poti gasi munca cat de cat usoara in comparatie cu santierul fara sa ai facultate si alte calificari?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Va descurcati voi, treaba e sa bagi bani la saltea, ii livrezi in contul bancar din RO si iti cumperi o casa-apartament si cand te saturi de straini vi inapoi in tara

| MihaelaDart a răspuns:

Puteti gasi undeva intr-o fabrica sau ospatar, ajutor de bucatar, spalator de vase. Toti 3 va puteti descurca de a plati chiria si utilitatile. Ma bucura ca totusi olandezii nu se axeaza prea mult pe limba sa iti impuna sa le inveti, ci poti sa comunici cu usurinta engleza.
Ia in considerare, chiriile conteaza foarte mult de zona unde mergi, informeaza-te pe internet ori grupurile cu romani din Olanda si alege localitatea potrivita. Sa nu va treziti ca un apartament de 2 camere fara utilitati sa fie in jur de 1500-2000 euro! Asa cum sunt si in Germania de exemplu, fiecare zona e diferita.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca pleaci cu contract de munca legal, semnat si asigurat din tara.
Fiinda mergand acolo cu tarista in bat, fara sa stiti limba, fara sa aveti aczare si fara sa aveti contact de munca, ajungeti doar sa cheltuitis i banii imprumutati cu care ati plecat la munca.
Sa nu uitam ca nu va inchiriaza nimeni nimic, fara sa aveti contract de munca legal.
Munca usoara? In situatia in care nu aveti nici o calificare, experinta de lucru si nici nu stiti olandeza?
Ma indoiesc!

| Niciunnume81 a răspuns (pentru Violleta2022):

Munca usoara? Pai la început cred ca câștiga 1500 euro ca ospatar, curier și genu asta de joburi care nu necesita cine știe ce cap. Genu asta de bani nu I câștigi în România la început, decât cu pile.

Pe viitor sigur avansează.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Niciunnume81):

Am mai explicat mai sus, copii astia NU stiu limba olandeza, care este un dialect intre germana si engleza, deci nu pot lucra ca ospatari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In Olanda se caută o groaza de joburi in depozite... Fără facultate și calificări. Chiriile sunt scumpe, dar în 3 ar trebui sa fie ok.

| Wr3nch a răspuns:

Poate ospatar, macelar sau agriculura, vanzator. In rest se cam vor studii.

| 1997onur a răspuns:

Sunteti 3 pai nu aveti cum sa nu va descurcati puneti frumos bani deoparte va luati cu chirie undeva apoi platiti toti 3 chiria frumos si sigur gasiti de munca dumnezeu sa fi cu voi frate

| Niciunnume81 a răspuns:

Pai intra și tu pe site uri de anunțuri și cauta locuri de munca necalificati Olanda.