| decepentruca a întrebat:

Ar putea 2 insi necalificati, angajati pe 1500 euro net pe luna in Olanda in depozit sau ceva asemanator, sa se intretina pe luna?
Dintr-un salariu să platim chiria, iar ceilalti 1500 sa ii cheltuim pe mancare, utilitati si...cam atat.
Plus ce ne mai luam pe langa, tigari, etc

Am vazut ca o chirie cu 2 camere e in jur de 1000-1500 iar preturile alimentelor sunt ieftine

Eu zic ca am putea lejer, FARA sa punem bani deoparte

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu platesc 818 Euro/luna pentru chirie, asigurare medicala, gaz si electricitate. Bine, am chirie sociala, ceea ce se obtine foarte greu.

| 1997onur a răspuns:

Bro normal ca poti cum sa nu poti sunteti 2 puneți amandoi jumi juma la chirie la intretinere si tigari ce fumati voi acolo si puneti si bani deoparte de mancare sau dulciuri si gata important este sa va intelegeti sa fiti uniti si sincer sa nu va zgarciti la bani sau sa va certati pentru bani si altele ca nusi are rostul si booooom ați invins sunteți cei mai tari frate

| elemonis a răspuns:

Buna.
Depinde de multi factori. Depinde mai intai venitul total castigat lunar, dupa de cat consumati lunar aproximativ ca pret cum ar fi pe alimente, facturi, produse de igiena etc. +chirie.
Este recomandat ca mereu sa ne punem bani deoparte. Niciodata nu se stie cand putem avea o situatie imprevizibila si sa nu avem bani pusi de o parte.
Fiti ambitiosi si strangeti bani in fiecare luna si impuneti-va sa nu intrati in ei, decat cand aveti o situatie imprevizibila cum ar fi: spital, medicamente, somaj, lipsa unui loc de munca etc.
Notati pe un caiet fiecare banut pe care il cheltuiti, asa veti invata incetul cu incetul sa administrati banii. De asemenea, ganditi-va la ce suma ati vrea sa puneti de o parte lunar.

| decepentruca explică (pentru elemonis):

Sunt constient de chestiile astea. Eu ma refeream daca cu 3000 de euro pot trai 2 persoane, incluzand chirie, uitilitati si mancare si de ce mai are nevoie un om.