| FilipOni a întrebat:

Are cineva idee cât ești plătit la 16 ani ca muncitor in sera (roșii, Belgia)?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu esti platit deloc, ca nu-i legal sa se angajeze minori straini.
Tu nu ai cum sa ajungi tu in Belgia, ca esti minor si nu poti iesi din tara fara un parinte.

| FilipOni explică (pentru Violleta2022):

Azi am muncit pentru prima oară in sera ( Belgia ), părinții mei sunt in Romanaia. ( Nu mai dați răspunsuri dacă nu știți despre ce vorbiti

| Violleta2022 a răspuns (pentru FilipOni):

Deci muncesti ilegal acolo.

| FilipOni explică (pentru Violleta2022):

Nu e deloc ilegal. Am contract de minor cu ore mai putine salariul mai mic, dar totul legal.

Răspuns utilizator avertizat
| sammie a răspuns:

La 16 ani în Belgia? Nah.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te angajează nimeni la 16 ani în Belgia. Trebuie să ai peste 18 ani pentru asta, dar poți să cauți ceva 6 ore pe zi, după școală.

| FilipOni explică (pentru anonim_4396):

Am o cunoștința acolo și deja mi-a făcut contract

| sadrian46 a răspuns (pentru FilipOni):

Ți-a făcut de acolo contract, tu având 16 ani? Când cei ajung acolo, dacă vei ajunge, că ești minor și nu poți trece oricum granița, nu te va primi patronul la lucru, căci riscă amenzi mari.

| FilipOni explică (pentru sadrian46):

Am trecut granița cu procura pe varamiu, iar azi a fost prima zi de munca.( nu mai răspundeți dacă nu știți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plus că trebuie să cunoști limba franceză ca să lucrezi în Belgia.

| FilipOni explică (pentru anonim_4396):

Azi a fost prima zi de munca la 16 ani in sera in Belgia!