| lifeistough a întrebat:

Are dreptul sa-ti blocheze o banca conturile(BCR-contul curent si conturile de economii) pe motiv ca trebuie returnati niste bani?!

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă ai datorii faţă de ei, da.
Consultă un avocat şi cheamă-i în instanţă.
Pa, pa.

mariana
| mariana a răspuns:

Daca are o hotarare judecatoreasca definitiva si executorie, banca poate sa blocheze toate conturile pe care le ai la toate unitatile bancare, pana la recuperarea creantei sale, adica a datoriei pe care persoana respectiva o are fata de banca, dupa ce datoria a fost achitata, banca da ordin de ridicarea interdictiei de acces la restul conturilor pe care le ai.

| mihaa a răspuns:

Hmm ce excrocii sunt si din pacate am auzit pe TPU, multe cazuri numai de la BCR, ce sa-ti zic? mergi la banca si cere explicati, oricum cat de curand va intra o lege a falimentului, persoana fizica si acea persoana, poate intra in insolventa, adica banca nu poate sa te iti bunurii din casa, sau casa, si in acea perioada, nu se fac majorii, ar fi f bine daca legea intra in vigoare, oricum sansele sunt foarte mari sa fie asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce ai semnat. Citeste contractul, daca scrie acolo ca au voie sa iti blocheze contul si tu ai semnat...nu ai ce sa faci.

| BeT a răspuns:

Se zice ca de la o anumita suma DA, se inchide.