| anonim_4396 a întrebat:

As da milioane de funde la inrebarea asta, asa ca va rog sa imi raspundeti. E urgent.
Intr-o zi m-a sunat un asa zis reprezentant de la reteaua de telefonie Cosmote. S-a prezentat si mi-a zis ca in urma cu 1 luna mi-am reancarcat cartela si ca ce-I de la cosmote mi-au trimis un mesaj cu o promotie pe care eu nu l-am luat in calcul, si intr-adevar chiar in urma cu o luna am reancarcat cartel si am si primit mesajul de la cosmote.
Acel om a zis ca pe data de 10-10-2012 a avut loc si o extragere la Cosmote si eu am castigat si cica s-a si transmis pe Prima TV de pe la ora 20 si ceva( nu mai stiu exact). Mi-a zis ca sa ma duc la banca sa imi scot banii dintr-un cont, vreo 10.000 euro, nu mai stiu, dar trebuie sa cumpar niste vaucere de vreo 700 si ceva de eura (nici asta nu mai stiu exact), si ei o sa imi dea codu de la banca eetc. Mi-a cerut datelle de pe buletin si eu i le-am dat. Dupa ceva timp de conversatie cu acel reprezentant si cu mama mea, am renuntat la aceata oferta.
Ma intereseaza daca era vreo farsa sau ceva, si daca are ce face cu datele de pe bulletin daca era o farsa, adica am numa 1 ani si la 18 se schimba buletinu deci?
Va rog sa imi ziceti. DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| trassadar a răspuns:

De obicei se zice ca acest lucru il fac cei din inchisoare...o modalitate prin care ei fac bani.eu am patit-o pe o cartela de Orange.mi s-a zis sa incarc cu 10 euro si sa trimit la un numar is dupa aia o sa primesc un cont de unde trebuie sa ridic banii.mi s-a parut ciudat ca sa primesc ceva ce am castigat doar dupa ce platesc o suma de 10e. am renuntat la asa zisul premiu si dupa cateva zile am vazut la televizor ca\cei din inchisori faceau acest lucru pentru a face rost de bani.Despre datele din buletin nu stiu ce pot zice.De obicei nu trebuie sa le dai.Nu cred ca o sa ai probleme din aceasta cauza.bine ca nu ai cumparat ce vroiau eu.

10 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Nu este farsă. ci excrocherie.
Dacă le-ai furnizat datele tale personale, așteaptă-te la tot ce este mai rău.
Acum ei pot deschide conturi în numele tău, pot face diverse comenzi în numele tău, iar ordinele de plată, vor veni la tine acasă.

| VadTot a răspuns:

Daca Esti un pic mai indraznet du te imediat la cea mai apropiata sectie de politie si spune-le si lor tot ce ai spus tu aici! Ei iti vor spune exact ce se intamplalaughing)

| Ionait a răspuns:

Totul a fost o farsa din pacate. Nici o companie care tine la reputatia sa nu ar cere ca tu sa cumperi ceva inainte de a-ti inmana un premiu.

Totusi ai putea sa te duci la Politie, sa faci o plangere si sa le spui si ca ti-au cerut datele de pe buletin ( ca o masura de siguranta ).

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Am numa 15 ani.

| sadrian46 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Țeapă. Când sună prea bine, too good to be true, țeapă.
Nu da datele din buletin la nimeni. Pot fi folosite în fraude.

| DoarBogdan a răspuns (pentru sadrian46):

laughing)))
Am trecut de acea etapa. Am lasat intrebarea doar sa imi aduc aminte de intamplare happy.
Plus ca acum... am ajuns la un punct in care chiar eu pot sa preiau aceste date laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Am răspuns din ură, fiindcă am fost și eu ținta, și din păcate uneori victima unor asemenea țepe.
Acum îți studiez biografia de pe TPU, și am dat de asta.

| CudiDaKid a răspuns:

Dupa parerea mea a fost sigur o farsa, sa nu crezi niciodata ca cineva iti da o suma asa mare de bani doar pentru ca tu ti-ai incarcat cartela, iar in legatura cu datele de pe buletin nu stiu sigur ce ar putea sa fac cu ele, dar pe viitor sa nu te increzi niciodata in astfel de lucruri! happy

| TuguiMihai1 a răspuns:

E o tentativa de frauda...
Cosmote si alte companii de telefonie nu isi suna clieti si le solicita date...
De asemenea premiile nu sunt validate cu cost...
Este o problema ca acea p[ersoana are datele tale... si se poate folosi de intitatea ta... ar trebui sa mergi la politie.

| Eille2EtcnupD a răspuns:

Stai linistit, era o farsa. vor doar banii tai. mi s-a intamplat si mie, insa nu am fost destul de proasta incat sa ma duc sa scot banii din banca.laughing si, mama lucreaza la romtelecom si zice ca mai mereu are raclamatii ca cica m.a sunat unu si mi-a zis sa ma duc la banca sa depun nu stiu cati bani in cont ca sa castig nu stiu cate milioane de euro. dar de fapt. erau farse... puse ca lumea la puncthappy