| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa dau în chirie un apartament.
Cum ar trebui sa procedez cu chiriașii?
Este nevoie neparat de un contract de închirirere?
Se cere un avans înainte din câte am înțeles.
Imi poate spune cineva mai multe despre asta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, ceri 1 plus 1, sau 2 plus 1, garantia neaparat macar pe o luna,aceeasi suma cu chiria,le iei copii de pe buletine,si sa faci macar un contract de mana,un inventar,o filmare,ceva, dovezi, conversatie intre voi inregistrata, in caz ca se intampla ceva si fura, sau distrug bunuri, sa stii cum si in ce fel sa-ti recuperezi pagubele! sau te duci la notariat/agentie imobiliara si te rezolva acolo si cu contract original!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, legal e neaparat nevoie de contract declarat la ANAF. Așa ești protejat și tu și chiriașul.

Obiceiul e sa se plătească la închiriere prima luna + o lună drept garanție

| sierra1 a răspuns:

Sfat dezinteresat: caută ca și chiriaș un cunoscut/coleg/rudă eviți o droaie de probleme!

| CarmenCraciun a răspuns:

Doua luni plata in avans si contract daca vrei sa fii sigur ca o sa ai cu ce repara stricaciunile.
De obicei 80% din chiriasi iti distrug locuinta ca de aia nu au casa, ei nestiind sa o intretina.