| sorin36 a întrebat:

Am cumparat un apartament acum 2 ani si acum as dori sa-l vand, documentele pe care le am sunt contract de vanzare cumparare, certificat energetic si extras de carte funciara (in care apare numele meu). Din cate am citit pe internet pentru vanzare am nevoie de documentație cadastrală (cadastru si intabulare) care este realizată de un expert autorizat. Dar, nu ar trebui sa existe deja aceste documente de la fostul proprietar? Iar intabularea este probabil deja facuta pe numele meu din moment ce extrasul de carte funciara arata numele meu, nu? Sau am inteles eu gresit?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este in regula, poti face vanzarea, avand extras de CF inseamna ca apartamentul este inscris in Cartea funciara.

| mi25 a răspuns:

Mai ai nevoie de Certificat energetic. Citeste aici: https://publimix.ro/blog/administrativ-juridic/certificat-energetic

| Iote a răspuns:

Din moment ce este inscris in CF, acea documentatie cadastrala este facuta. In baza ei s-a inscris. Acum, tu nu mai ai nevoie de ea.
De regula, la vanzare, notarii se ocupa de modificarea in CF cu noul proprietar. Daca tu ai deja un extras CF cu numele tau, totul e bine.
Vei mai avea nevoie de un certificat fiscal de la primarie ca ai platit impozitul si nu ai alte datorii. Este valabil doar 30 de zile. Il scoti cu cateva zile inainte.