| rety a întrebat:

As dori sa imi deschid un magazin online, dar inca nu stiu exact pasii pe care trebuie sa ii fac, orice idee de magazin online e bine venita!

5 răspunsuri:
| bamse a răspuns:

Eu cumpar online. Ultima oara am luat spray paralizant, telecomanda de alungat cainii ( dog chaser ) de pe un site.

Ideea e sa ai investitie minima. Adica sa vii cu banii pentru ce ti-a scris 'SpeciMen', apoi sa cauti un producator de 'ceva' pe urma sa iti faci reclama ( colaj pe masina, reclama pe net etc)

| Leandro a răspuns:

Iti faci un PFA (Persoana Fizica Autorizata) - banuiesc ca ai 18 ani impliniti - neplatitoare de TVA, pentru a desfasura activitati comerciale. Costul de creare a acesteia este destul de scazut (Aprox 250 RON)

Apoi, pe www.ucoz.ro poti sa-ti faci site cu domeniu (tip nume.ucoz.ro), unde primesti spatiu nelimitat si gazduire gratuita, aici activezi modulul pentru magazin online, care costa doar 1.99$ pe luna (Aproximativ 6 RON). Mie mi se pare foarte ok solutia lor, cred ca e cea mai accesibila de pe piata! Iti mai iei un domeniu ".com", ".eu" sau ".ro" pe care il parchezi la ucoz pe server. (Primele doua costa pe la 50 RON/an). Per total investitia ar fi: PFA=250 RON, Magazin Online Ucoz, solutia cea mai ieftina (12 luni) = 70 RON, Domeniu.eu = 50 RON (12 luni). Mult succes!

| rety explică:

Produsele le cumper(de unde), transport etc?

| SpeciMen a răspuns:

1. ai nevoie de domeniu 2. ai nevoie de hosting 3. ai nevoie de un script gen OS Commerce 4. ai nevoie de o tema potrivita 5. introducere produse in magazin. cam asta e pe scurt...

| chetroesu a răspuns:

Pasii in wiziunea www.shopiq.ro este urmatorul: Pasul 1: Deschidere firma.
Pasul 2: Alegere nume de domeniu.
Pasul 3: Alege softul de magazin online.
Pasul 4: Alege pachetul de gazduire.
Pasul 5: Crearea propriu-zisa a magazinului online.
Pasul 6: Optimizarea magazinului online.
Pasul 7: Definire metode de livrare si plata.
Pasul 8: Promovarea online a magazinului virtual.
Daca vrei mai multe detalii, citeste tot articolul:

http://www.shopiq.ro/......online--29