| AlinaCucu a întrebat:

Buna, as dori sa-mi deschid un magazin online, ce site folosesc?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Numele site-urilor (numele de domeniu) trebuie inregistrate international de catre proprietarul domeniilor si trebuie platit la sistemul de evidenta o suma anuala pentru pastrarea numelui (domeniului).
Sumele nu sunt mari, dar iti rezervi dreptul unic de a folosi numele UNIC ales, pe plan mondial!
Acest nume vei da firmei detinatoare de server unde va fi plasat site-ul tau.
Achizitionarea numelui de domeniu (asemanator unui act de identitate NU ESTE GRATIS.
Doar eventualele nume de sub-domenii poti primi "gratuite", dar paginile vor fi pline de reclame, in contra-partida.

Detalii si sfaturi utile poti gasi aici:
http://hosterion.ro/blog/8-pasi-ca-sa-alegi-un-nume-de-domeniu-internet

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti faci un site, cu nume de domeniu propriu, platit.
Poti apela si la site-uri care au sabloane gata facute (sunt multe asemenea site-uri), daca oferta iti convine, dar neajunsul este ca nu prea poti face actualizare online automata din baza ta de date din birou, ci trebuie sa editezi manual.

| AlinaCucu explică (pentru Bula):

Stiu asta deja dar eu intrebam numele sitelor care as putea

| Bula a răspuns (pentru AlinaCucu):

Numele site-urilor (numele de domeniu) trebuie inregistrate international de catre proprietarul domeniilor si trebuie platit la sistemul de evidenta o suma anuala pentru pastrarea numelui (domeniului).
Sumele nu sunt mari, dar iti rezervi dreptul unic de a folosi numele UNIC ales, pe plan mondial!
Acest nume vei da firmei detinatoare de server unde va fi plasat site-ul tau.
Achizitionarea numelui de domeniu (asemanator unui act de identitate NU ESTE GRATIS.
Doar eventualele nume de sub-domenii poti primi "gratuite", dar paginile vor fi pline de reclame, in contra-partida.

Detalii si sfaturi utile poti gasi aici:
http://hosterion.ro/blog/8-pasi-ca-sa-alegi-un-nume-de-domeniu-internet