| SingleForOne a întrebat:

As putea mina aur la fel cum unii mineaza bitcoin si alte monede crypto?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pti,doara ca o faci practic, iar aurul are cea mai mare valoarea, il ai fizic, ala nu se depreciaza niciodata.

Uite o idee buna, pe care o poti aplica.Strangi componente electronice,telefoane,calculatoare, dar aduni doara placi electronice, le scoti, nu le tii cu tot cu cutii.
Toate calculatoarele, mai exact componentele electronice si telefoanele au piesele acoperite cu aur, mai exact anumite contacte.La calculator si la telefon,toate contactele sunt acoperite cu aur pur.

Deci tu trebuie sa le stii care sunt,le smulgi de pe acele piese si le tii intr-un borcan ceva o cutie.
Aduni asa cateva kg bune, apoi treci sa separi aurul de cupru, o sa ai aur aproape pur, de ala cea mai buna calitate.

Uite un exemplu. Daca stii telefoanele alea mei vechi, alea ce desfaceai capacu, scoteai bateria.In telefon erau ceva cleme alea pe care sta bateria sa faca contact, ei acele contacte is acoperite cu aur.
Daca stii stickurile de memorie Ram acele contacte galbui de pe stick is acoperite cu aur.
Si mai sunt si alte contacte de genul asta.

Daca ai posibilitatea sa aduni, atunci asta este o activitate placuta si interesanta, plus ca faci si ceva bani.

| gabicoo a răspuns:

Da cu ligheanul în mână pe malul râului! Așa ca aia de pe Discovery!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dar poti cumpara aur virtual