| Rux2000 a întrebat:

Astazi am fost la banca pentru ca trebuia sa scot 500e sa platesc ceva( asta nu conteaza) am bagat cardul in bancomat (cred ca asa se numeste) am ales acolo 500e, am bagat pinul si asteptam sa imi dea bani, si nu mi i-a dat. Dupa a scris ceva cu rosu pe ecran insa nu stiu ce scria ca era in limba germana si eu nu stiu germana. Apoi mi-a dat din nou imaginea initiala si mi-a dat sa scot cardul ca si cum as fi primit bani. Da de unde, nu mi-a dat nici un euro! Nu s-a deschis chestia aia de metal pe unde ies banii, nu stiu cum se numeste ) si nu inteleg de ce, m-am gandit ca s-a blocat, am bagat cardul si am facut totul ca la inceput insa de data asta mi i-a dat. Acum am ramas asa cu "inima rea", ma gandesc in loc de 500e cat am luat imi va trage 1. 000e din cont sau nu este valida prima oara? Ttrebuie sa astep pana maine sa aflu raspunsul insa poate ma veti putea ajuta sa ma linstesc cat de cat.

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Ca sa verifici mai întâi daca banii sunt in cont, după ce ai introdus cardul îți apar mai multe opțiuni. Intra pe Kontostand este verificarea de bani din cont, introduci parola și îți apare acolo dacă ești pe minus ori plus. Apoi ca să scoți banii apeși pe Auszug. Daca nici așa nu te descurci mergi la ghișeul bancii, le spui in engleză că vrei 500 euro din contul tău, le dai cardul, semnezi o chitanță și ți se vor înmâna banii direct.
Bancomatele din Germania toate au și modul de schimbare a limbii, din germana în engleză.

| Rux2000 explică (pentru MihaelaDart):

Stiu insa nu imi trecuse prin cap sa schimb in engleza cum nu mi s mai intamplat asta niciodata. acum o sa astept pana maine sa verific online de pe telefon si poate merg si la banca.

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Data viitoare sa nu scoti bani din bancomate care au limba necunoscuta tie!
Pentru evitarea neplacerilor, cauta o banca unde poti comunica direct cu personalul, sa va puteti intelege si unde poti ridica sume la caserie, chiar daca comisionul este un pic mai ridicat.

| Rux2000 explică (pentru Bula):

De unde, eu nu stiu germana nici engleza rar gasesc pe careva sa inteleaga romana sau portugheza unicile "limbi " pe care le stiu vorbi

| Bula a răspuns (pentru Rux2000):

In Germania sunt multi vorbitori de limba engleza, mai ales in institutii (dar nu numai).

Un curs de limba engleza (primele 3 trepte) te costa mai putin decat eventuala ta pierdere, ce poti suferi daca nu cunosti aproape nici o limba straina de circulatie mondiala si iti va fi de ajutori oriunde umblii in lume!

| MihaelaDart a răspuns:

In Germania nu se cumpara numai cu cardul, anumite magazine accepta doar cash, nu si cardul. Om trai in vest dar viata este ca peste tot. Ai o mentalitate total gresita, daca nu stii sincer, nu mai te baga in seama.

| relian a răspuns (pentru MihaelaDart):

Eu ma bag in sama sau tu?laughing Am intrat eu in vorba cumva cu tine si nu mai stiu? Pfff ca sa vezi, cui raspund si cine se baga laughing e fix problema mea ce comentez celui care pune aici o intrebare. Daca nu iti place ce zic eu sau altii, treci mai departe ok? Asta asa pe viitor, nu te mai baga in ciorba aiurea, asa fara invitatie laughing

| MihaelaDart a răspuns (pentru relian):

Mă bag pentru că tu dai informații greșite, deci omul întreabă ceva și tu faci mișto. Deci a fost o tragere de mânecă!winking

| relian a răspuns (pentru MihaelaDart):

Dca e sa ma traga cineva de maneca putea sa o faca cel in cauza, nu stiam ca esti si avocat laughing nu am jignit, nu am injurat pe nimeni si nici misto nu fac.
Spun cum este la banca la mine, nu am spus sigur asa e si acolo in Germania, am spus ca asa ar fi trebuie sa fie cum e la mine.Deci nu am luat la misto pe nimeni, nici informatii gresite nu am dat.Am spus daca nu stie sa foloseasca un aparat,bancomat,ca na unia poate nu au folosit niciodata,sau cum era la ea limba,sa intre in banca si sa rezolve.Ce vezi tu gresit aici? Eu prima oara cand am fost la o banca,nici nu stiam bine limba,dar bankeru a spus stai, a, steapta ca imediat rezolvam, voiam sa fac un cont, si mi-a dat telefonul si vorbeam cu un roman laughing ala intermedia, era serviciul bancii.Bine voua poate chestiile astea vi se par OZN-uri laughing deci am spus ce s-a intamplat la banca la care eu am cont.Bine banca la care am eu cont nu cred ca e in Germania, nici nu am fost la banca in Germania, dar avand in vedere faptul ca Germania se considera o tara civilizata, ma gandeam ca or avea si aia ceva customer service de caliate de tara civilizata. Daca serviciile bancilor din Germania sunt ca si cele din RO asta e, nu am spus eu ca nu e asa. Oricum tarile alea sunt conduse de comunisti, iar de la comunisti nu prea ai la ce te astepta.Deci departe de mine gandu sa fac misto. Apropoo conversatia aia la banca n-am platoto eu, ala e serviciul bancii, iar eu eram un viitor client, banca sa isi mentina clientii ar trebuie sa se poarte frumos cu ei.La banca la mine ti se da cafea, adica te servesti singur, bomboane, acadele caramele laughing stai linistita ca nu fac misto chair daca rad, asa bag eu chestiile astea sa para ceva mai funny.Vezi cam asa se intampla intr-o banca civilizata.Ei ei UE UE in uram rau mai esti laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Data viitoare sa soliciti chitanta; ca sigur automatul/bancomatul "te intreba" daca vrei chitanta. asa vezi ce a fost operat in contul tau

| MihaelaDart a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

De când sunt în Germania nici un bancomat nu a avut opțiunea sa te întrebe dacă vrei chitanță sau nu. Exista "bancomate" niste aparate unde se adaugă numai cardul și ți se dă chitanță pe o luna sau pe care zile au mai rămas, doar așa vedem ce transferuri sau plati s-au făcut din cont. Doar in Romania am primit chitanță de la bancă

| kopli a răspuns:

Ai gresit ceva. Probabil PIN-ul. Sau alt raspuns.
Nu, nu ti s-au luat 1000 € ci numai 500. Dar e bine sa verifici maine la Banca.

| Rux2000 explică (pentru kopli):

Sincer sa va spun nu mi-a dat niciodata chitanta sau nu am inteles eu pur si simplu aleg suma bag pinu si astept bani nu imi da optiunea sa imi de-a chitanta dar repet poate nu stiu eu

| kopli a răspuns (pentru Rux2000):

Cum nu cunosti limba, probabil nu stii unde te intreaba de chitanta. Maine, daca te duci in Banca, roaga angajata de acolo sa-ti arate cum se foloseste bancomatul. O va face, sunt obligati.

| Rux2000 explică:

Iti inteleg curiozitatea insa nu inteleg de ce te intereseazape tine ce fac eu cu bani? doar ca sa te linistesti prietenul meu a facut un imprumut bancar cu ajutorul unui coleg de munca care a cerut sa il platim cu 500. multumit?

| Rux2000 explică (pentru Rux2000):

Pardon 350 e a cerut 150 i-am scos pentru noi, pentru ca de exemplu mergi la o piterie, schaormerie etc si nu au pentru card unele si trebuie sa platesc cash doar sa nu te induc in eroare. si cum a spus si Mihaela eu una nu amprimit chitanta oar niste foi pe care le scot dar ieri iniferent ca am scos 500 de euro nu imi arata ca i-am scos. si mai un sfat nu te mai baga at in viata oamenilor. relian

| Rux2000 explică:

Da sunt persoane care te ajuta sa vb in locul tau da daca ai stii cat iti ia pentru 3 cuvinte nu ai mai vb aiurea. eu am platit 30e ca a mers cu mine sa imi scot alta foaie de reseinta pentru ca o pierdusem si stii cat a durat totul? 5 minute este mult!

| relian a răspuns (pentru Rux2000):

Asa e probabiol acolo, in alte parti e altfel, nu ai inteles ce am spus.Deci banca plateste pe ala sa le traducva, e treaba lor, tu nu ai nici o treaba, esti clientu bancii.Dar uitasem ca acolo sunt comunistii pa putere, orice se plateste laughing

| Rux2000 explică:

Ps: va multumesc tuturora care "CHIAR" m-ati ajutat intr-un fel sau altul, in legatura cu intrebarea mea ci nu cu viata personala.am verficat contul si sa tras doar 500