| Lauramee a întrebat:

Bancnotele 50 euro care sunt din 2002 mai poti plati cu ele?
Am inteles ca au valabilitate nelimitata, este adevarat?
Si unde ar fi cel mai avantajos sa schimbi aceste bancnote in lei?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu pot avea o valabilitate nelimitata, fiindca toti banii se schimba la un moment dat, odata la 50 de ani sau cand le vine sorocul, anunantandu-se retragerea lor, devenind inutilizabili.

| Lauramee explică (pentru Violleta2022):

Nu ma ajuta cu nimic raspunsul tau, mai esti si campionul zilei.
Daca in comunicatul oficial scrie termenul nelimitat, nu stiu cu ce esti tu mai documentata sa zici asta
Daca nu esti capabila sa ajuti, nu mai imi lasa raspunsuri

| Gnomzy a răspuns:

Https://www.ecb.europa.eu/euro/pdf/material/Leaflet_for_the_public.ro.pdf? de4e20bb49a7fe7d0c61f9191562f52b

"Noua bancnotă de 50 EUR, la fel ca bancnotele anterioare din seria „Europa", va circula în paralel cu bancnotele din prima serie, care rămân mijloace legale de plată.
Bancnotele euro își vor păstra întotdeauna valoarea și pot fi preschimbate pe termen
nelimitat la băncile centrale naționale din Eurosistem."

Documentul spune că circulă în paralel, deci sunt încă mijloace legale de plată.

Le schimbi la un exchange, însă să te asiguri de comision înainte. (dacă există și dacă este mare sau nu)

| Lauramee explică (pentru Gnomzy):

Asta am citit si eu dar nu stiu daca e de actualitate faza ca raman mijloace legale de plata

| Lauramee explică (pentru Gnomzy):

Cat despre unde schimb voiam sa stiu unde e cel mai benefic pentru mine

| Gnomzy a răspuns (pentru Lauramee):

"The €50 is the most widely used euro banknote denomination. With over 9 billion of them in circulation, they account for 46% of all euro banknotes. The €50 banknotes of the first series will remain legal tender and continue to circulate alongside the new notes and will be gradually withdrawn from circulation."
Sursa: https://www.ecb.europa.eu/press/pr/date/2017/html/pr170404.en.html

Găsești și pe Wikipedia la secțiunea "changes".
https://en.wikipedia.org/wiki/50_euro_note

Se pot folosi legal, iar din moment ce sunt legale, este sigur că orice exchange acceptă bancnotele și acolo le poți schimba.