| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am o întrebare.
Sunt in liceu și vreau sa învăț bancnotele euro.
Dacă am de plătit 250 euro trebuie sa dau 2 bancnote de 200 și una de 50 nu? Sau doua de 100 și 5 de 10 nu?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Pai nu big grin
Dai doua bancnote de 100 și una de 50 sau 5 de 50.
Euro sunt ca bancnotele noastre, numai că prin conversație valoareaza mai mult un euro decât un leu.
Adică, daca tu ai de platit 500 de euro, fie achiți 5 de 100, fie 10 de 50 sau 6 de 50 și 2 de 100!
Sper ca ai înțeles cum sta treabawinking

| Hyperion7 a răspuns (pentru Hyperion7):

Conversie*
Aproro, mulțumesc pentru fundiță big grin

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In Romania cum platesti in lei? Este acelasi lucru.
Of, grea „artimetica" asta!

| johnnny123 a răspuns:

Adică ești la liceu și nu cunoști matematica de clasa a II-a?

Sau crezi că matematica funcționează diferit în cazul bancnotelor euro?

| StoicAnalysis a răspuns:

Meama. In primul rand se scrie : "bancnote" nu "bagnote". Si in al doilea rand, e matematica de clasele I-II, nu ceva limba straina.
Gandeste-te ca toate bancnotele, sunt exact la fel cand vine vorba de numarat si calculat. Singura lor diferenta e in valoarea lor fata de celelalte.
Exemplu:
250 euro = 2 x 100 + 1 x 50 euro sau 5 x 50 euro
250 Lei = 2 x 100 + 1 x 50 Lei sau 5 x 50 Lei
Asta se aplica si la celelalte bancnote cum ar fi: lira sterlina, lira turceasca, dolarul american, dolarul canadian, etc.
Doar ca atentie! Sunt si tari ce nu au anumite bancnote sau tari ce au bancnote in plus fata de altele.

| haileewatson a răspuns:

E la fel ca la lei. E doar matematica de clasa 1.
Nu sti sa aduni si sa scazi?