| Andreeamiruna67 a întrebat:

Bun, vreau sa știu cum pot sa am încredere în oamenii care cer produsele de pe olx prin livrare curier.
Cum ar fi mai bine sa primesc banii? Pe card sau de la curier?
Pt ca adineauri era sa-mi iau țeapa cu un om care a trimis un ss ca am nevoie de 500 pe card ca sa pot primi banii.
Voi cum procedați fără surprize neplăcute? Ce se întâmplă in caz ca cel care cumpara se razgandeste?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cel mai bine este sa accepti sa trimiti prin curier dar in sistem ramburs, adica dupa ce cumparatorul ridica produsul plateste banii care iti vin tie inapoi, pentru ca am observat si eu ca prin sistem de card sunt foarte multi golani care fac inselatorii si din asta traiesc.
sa iei in schimb in calcul ca prin sistem ramburs (ceea ce nu stiu dar nu cred ca se aplica si prin card, chiar nu stiu) este ca la suma de bani pe care o primesti (si variaza in functie de suma totala poe care o ceri in primul rand) ai de platit un comision per valoarea bunului, asa ca de exemplu daca vinzi un produs ce valoreaza 100 de lei pe o distanta de 300 km si care este in aria de acoperire a curierului (pentru cei care nu-s in arie se platesc km suplimentari!), ai de achitat tu ca cumparator sa zicem 20 de lei pentru ca nesimtitii astia iti aduc banii inapoi, desi a fost platit si transportul in prealabil (de obicei de catre cumparator). Asa ca suma de ramburs pe care tu ar trebui sa o ceri ar trebui sa fie de 120 de lei in loc de 100 de lei ca sa ramai cu 100 de lei pentru ca 20 pleaca catre curier pe langa banii de transport cum am zis.
Mare atentie prin serviciile de curierat sau posta ca sunt si nesimtiti care numai ridica coletul si atunci ca sa recuperezi coletul platesti tu transportul dus-intors!
Deci mare atentie cand trimiteti ceva si cui o faceti...numai vorbim de escrocii care uite cum ai patit si tu iti cer datele cardului, niciodata nu dati aceste date!
Iar cumparatorul nu poate el decide cum sa vireze banii, daca eu ca vanzator optez pentru plata in ramburs ori accepta ori nu ii trimit nimic, e atat de simplu, nu te lua dupa cumparator caci sunt multi de neam prost si escroci.
Daca am gresit vreo practica cum am descris-o mai sus, a curieratelor sa ma corecteze cineva, cu ocazia asta mai invat si eu, dar zic ca din putina experienta pe care o am (cateva zeci de trimiteri-primiri) ca totul se desfasoara exact cum am descris eu.
Eu niciodata nu fac tranzactii bancare online cu persoane fizice, ci doar cand este cazul cu magazine si acelea verificate in prealabil sau care sunt destul de notorii nu orice "phishing" creat peste noapte.
Asa ca sa nu aveti incredere in nimeni in mediul online, prima regula la care sa fim atenti! ...caci nimeni nu iti vrea binele.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Eu nu trimit nicaieri, eu vind numai cu banii pe loc vine persoana interesata in zona unde stau si il cumpără cu banii jos. Ca la magazin, nu ma complic cu curier care este scump si in Romania oamenii nu sunt toti seriosi si de incredere si te riști sa i trimiti prin fan curier si cand ajunge curierul la client ăla se răzgîndeste si tu pierzi banii.

| Anonimul151 a răspuns:

Daca doresti sa vinzi ceva pe olx sau alta platforma de vanzari online, si clientul nu e de la tine din oras ci e din alt oras, cel mai sigur mod de a plati este plata ramburs (plata la curier) pentru ca asa nu vor fi probleme.Si inca un lucru, deschiderea coletului la livrare ( clientul poate sa deschida coletul in prezenta curierului) Bineinteles, si optiunea asta se plateste.

Ai grija cui ii trimiti, si ce ii trimiti.Multe persoana vorbesc un lucru cu vanzatorul si cand coletul ajung la ei il refuza din motive nejustificate..Si tot vanzatorul e in pierdere deoarece a platit transoportul si celelalte taxe.

Mai bine nu trimiti cu curierul, mai bine te intalnesti cu persoana respectiva si daca vrea il cumpara daca nu, nu.

| Dintrebare a răspuns:

Cand cumperi ceva, ceri livrare prin curier cu verificare si plata ramburs. Poti verifica coletul si daca nu iti convine ce gasesti inauntru, il dau inapoi curierului fara sa platesti. Iar cand vinzi ceva, tot asa, ori prin posta cu plata ramburs, ori prin curier cu plata ramburs. Fara card si alte chestii