| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa vand cateva produse pe Olx si am nevoie de cateva informatii pentru ca valoarea lor este ceva mai mare si nu as vrea sa am surprize neplacute. Daca produsul este cumparat de cineva din alta localitate iar transferul produsului se face prin curier, eu cum primesc contravaloarea produsului? Pot alege orice firma de curierat? Transportul este achitat de mine?

1 răspuns:
| BiblioCat a răspuns:

Când pui anunțul la vânzare poți alege cum să fie livrarea. Poate să fie „Livrare prin curier" sau „Livrare prin OLX". Livrarea prin curier nu știu cum e, eu am ales mereu „Livrare prin OLX", pentru că cel care cumpără poate deschide coletul la livrare, deci e o asigurare pentru el că nu e țeapă. Dacă tu alegi „Livrare prin OLX" când postezi anunțul, cumpărătorul poate alege să-i fie livrat coletul fie prin Poșta Română, fie prin Fan Courier.

Când cineva cumpără produsul tău, vei primi e-mail și va trebui să confirmi expedierea. Acolo, dacă a fost ales FanCourier, poți alege dacă vrei să primești banii ramburs prin curier (deci să vină curierul să ți-i aducă, e o taxă în plus de 5 lei, cred) sau să-ți fie virați contul bancar (și-ți introduci contul). Acolo alegi și când să vină curierul după colet.

Dacă a ales cumpărătorul Poșta Română, ai 2 zile să mergi la poștă să trimiți coletul. După ce ajunge la destinație și îl ridică de la poștă cumpărătorul, vei primi aviz să mergi să-ți iei banii.