| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am 14 ani si mi-am facut card la banca pentru a imi primi alocatia pe el, dar ai mei vor din cauza pandemiei sa faca online procesele ca alocatia sa intre pe card, cardul il am, a fost facut la BCR, stiu cum pot sa faca asta dar vor sa stie un proces online pentru a nu pierde timp ca si cum s-ar duce la finante pentru a declara

2 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Deci cardul l-ai primit deja acasa? L-au activat parintii tai la un bancomat? Pentru a face plati cu el, prima oara trebuie activat la un bancomat. Odata ce ti-ai activat cardul, parintii tai trebuie sa sune la secretariatul scolii sa anunte ca vor ca alocatia ta sa iti intre direct pe card. Secretariatul le va cere IBAN-ul contului tau bancar. E un numar lung pe care parintii tai trebuie sa-l stie si sa-l dea la secretariat si sa completeze o cerere pentru ca alocatia ta sa intre pe card.

Apoi pentru a vedea pe telefon cati bani iti intra si in ce zi, iti trebuie aplicatia George de la BCR. In aplicatia asta poti vedea cand iti intra banii si toate platile pe care le-ai facut. Cu aplicatia George poti plati si cu telefonul la magazin. Pentru asta trebuie sa mergi la banca cu parintii tai sa o instaleze fie pe telefonul lor fie pe telefonul tau mobil. Odata ce obtii George, poti face plati si incasari online, fie pe telefon, fie pe calculator. Iar pentru alocatie trebuie sa mai astepti putin pana dupa jumatatea lui septembrie, atunci va intra la toti elevii.

In aplicatia George vei vedea cand iti va intra alocatia.

| Dariagall a răspuns:

Buna! Din pacate pe timpul pandemiei nici macar nu iti poate intra alocatia mai ales pe perioada verii decat la inceperea scolii cand vei primi toate alocatiile pe lunile de vara. Trebuie sa astepti pana incepe scoala pentru a putea sa iti activezi cardul.