| Justme111 a întrebat:

Am 16 ani si as dori sa castig bani. Sa nu stau degeaba. Am calitati muzicale, am o dictie buna, vorbesc mult laughing, imi place sa desenez, am o viziune buna in domeniul design-ului unei case sau a unei vestimantatii. Imi spuneti va rog unde as putea "lucra" online de preferabil sau mna.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In caz de nu stiai, se spune ca ai TALENT, nu "calitati", cand te referi la o persoana.
Cat priveste talentul tau muzical, ca sa poti sa ajungi sa castigi bani de pe urma lui, va trebuii sa mergi la un liceu de muzica sau un club muzical, unde epoti fii evaluat si in caz de esti atat de bun, ei te pot integra in coruri ori progame muzicale.

Din pacate, la 16 ani fara experinta si fara o pregatire profesionala solida, nu te poate angaja nimeni ca designer de case sau vestimentatie, dar te poate angaja orice magazinas mic unde poti pune mmarfa pe raft, ori la MCdonads, sau vreo terasa la curatat si debarasat mesele. Mai poti merge la gradini, la cules de fructe sau chiar la tonete.

| Justme111 explică (pentru Violleta2022):

Nu stiam. Doar tu stiai. Am spus calitati, si e foarte corect, Deoarece m-am referit la mai multe... voce, instrumental, teorie, ureche muzicala, etc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Justme111):

Ai fost deja testat de profesori?
De unde stii ca sunt calitati altfel?
Pentru ca orice copilas are talent la cantat si desenat, dar asta nu inseamna ca va ajunge cine stie ce desenator ori pictor vestit.
Eu spun sa te dai pe mana unor experti care sa-ti testeze si evalueze aceste talente, calitati sau cum vrei tu sa le numesti, si pana nu vei avea un rezultat certi in mana, sa fii un pic mai sceptic.

| Justme111 explică (pentru Violleta2022):

Nu ai nevoie de profesori cand toti cei din jur iti observa calitatile in domeniul muzicii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Justme111):

De fapt, ai nevoie de experti sa te testeze, nu de cei din jur care bat din palme ori de amuzament, ori de jena pana la urma.
Uita-te si tu la cati afoni mergi la concursurile de muzica, doar pentru ca familia si prietenii ii incurajeaza si le spun ca au talent, cand ei rag ca niste magari.

Hai sa fim realisti: daca cei din jur ar fi experiti muzicali, as intelege, dar familia si prietenii nu au nici pe departe vreo calificare care sa-ti ateste tie valoarea, de aceea te-am sfatuit sa te lasi testat de experti, ca sa se vada daca ai valoare sau nu.

| Justme111 explică (pentru Violleta2022):

M-as lasa testată. Singura persoana care m-a testat a fost insa o cantareata de muzica populara si raspunsurile au fost pozitive. Nu am avut alta ocazie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Justme111):

Mergi la experti sa fii testata, nu la ce spun unii si altii.

| MarcelPan a răspuns:

Iti sugerez sa te angajezi ca orice om! Eu, la 16 ani, m-am angajat la McDonald's si a fost bine. Acum ma ocup cu muzica electronica dar si instrumente. Succesc in continuare! big grin