| LoveLebadaa a întrebat:

1)Cat inseamna in lei 20 de mii de euro? Sa nu-mi dati cu virgula, rotunjiti.
2)Daca o casa veche de vreo 30 de ani are doar un etaj, se poate renova si construi cu al doilea etaj in 15 mii de euro?
Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| adimotors a răspuns:

20 mii euro =86.000 (opt sunte saizeci de milioane) 2. Alegand materialele si cautand oferte e posibil sa reusesti cu 15 mii de euro lejer. Important e daca casa are temelie sanatoasa si peretii sa fie cat de cat bunisori. daca da atunci fara nici o grija te apuci si torni ceva stali de sustinere iar apoi prinzi totate zidurile cu o centura de beton de 15 cm apoi zidesti peste. ai nevoie de cativa stalpi ca sa nu sa se lase greutatea pe ziduri, iar o placa de beton nu o sa poti turna pentru ca e prea grea. zidesti peste centura iar apoi la nivelul doi in interior faci niste ziduri mai subtiri de preferat bca de 10cm pe cant ca sa nu fie la fel greutate prea mare. succes

7 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

20.000=87.000ron=870.000.000lei vechi
Da se poate, cauti mana de lucru ieftina, sau faci etajul rustic(majoritar din lemn)

| horia2012 a răspuns:

1.88.000 lei
2. daca casa e construita pe cadre (ceea ce ma indoiesc ca acum 15-20 de ani se folosea acest sistem)-trebuie sa te interesezi, poti construi et.2 clasic din zidarie, daca nu numai din lemn.
Uite ca sa vezi o constructie pe cadre
http://www.google.ro/......tp?/search

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu poti inmulti 20 mii cu cursul oficial? sau este mai bine sa ti se dea doar raspunsul.Sa faci un etaj pe casa veche cu 15 mii? Cred ca esti cam pretentios.Stii cat costa proiectul si aprobarile necesare? Numai bine.

| SimionAlexandru a răspuns:

1. 20 de mii de euro = 87.500 lei
2. Cu siguranta trebuie sa existe o optiune. Insa cel mai bine ar fi sa te informezi de la cineva cunoscut, care poate avea ocazia sa afle pentru tine cam ce s-ar putea rezolva. Dar, DA. Se poate renova. Si unchiul meu a facut aproximativ acelasi lucru. Si la costat 17.000 euro

| vRawr a răspuns:

Daca vrei sa ti se darame casa pe tine, ok. Si inseamna 86000 lei. Nu te complica in constructii de astea ample ca ajunge ca ala care a vrut sa-si transforme casa in discoteca si i s-a daramat casa. Mai bine renoveazati-o, ai ce face cu 15 mii de euro, nu ii baga intr-o potentiala paguba materiala.

| LoveLebadaa explică:

Scuzati-ma.Am gresit, are intre 15 si 20 de ani big grin laughing am fost informata gresit.

| pitbullbulterier a răspuns:

1-86 mii lei

2-depinde de casa si materiale