| Adfa a întrebat:

Buna ziua tuturor! Întrebarea mea e simpla ..sa zicem ca ai un buget de 50k euro ce casa ți-ai construi? BCA, caramida sau panouri sandwich? La sol fără etaj între 100-120 m2 teren 900mp panta 15%

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde la ce folosesti casa.
daca o folosesti pentru locuit zi de zi... caramida clar. Doar ca nu cred ca iti ajunge 50k pentru o casa de 120mp sa o finalizezi.

| dullcat a răspuns:

Nu iti ajungi banii astia pentru o constructie legala, ca la carte. Apeleaza la un arhitect sa iti faca proiect tehnic care include si deviz de materiale+ costuri, iar atunci nu vei mai avea niciun dubiu cat te costa real.Asa la ghici si estimari niciodata nu iti iese, te trezesti cu suma tripla, mai ales cand lucrezi cu echipe dubioase care iti fura din materiale.Cand ai deviz dorel nu are nicio scuza sa-ti ceara mai mult decat trebuie si cand tu esti atent, sa ia surplusul pentru el.

| relian a răspuns:

Nici una din ce ai enumerat, is alte tipuri de materiale mult mai bune, mai eficiente si mai ieftine.
Cu ce bani ai tu, singur as face scula de inox laughing casa buna nu desene animate ce faceti voi acolo.

Sa faci din caramida, ma refer de alea clasice, nu stiu daca iti ajung banii aia, banui ca tiar ajunge, asta daca construiesti tu casa, manopera sa o faci tu.
La caramida, bca si ce ami spui, trebuie sa ai meseriasi sa stie sa zideasca.
Eu as construi casa ce spui tu, poate si de 150 mp, dar nu din materialele enumerate de tine.Sau daca e sa folosesc ceva, as alege caramida, dar de aia plina, clasica, sa o lasi asa fara sa o incarci, sa arate frumos, deci caramida aia doar la exterior, peretii interiori din alte materiale.

Acoperisul drept, bagi o placa de beton din aia fina si tare, aia e tot, ai terminat lucrarea, nu stiu de ce oamenii se complica sa faca acoperisuri cu pod, pana la urma cine foloseste acel pod, sau citi oameni folosesc podul? F putini, spre deloc laughing si atunci pentru ce faci pod?
Ba unia toarna placa de beton, apoi peste fac alt acoperis cu pod laughing bani irositi, bani f multi chiar.

Am dat doar asa cateva idei, de materiale nu spun, oricum chiar de zic, tot nu stii, ma refer cum se face, ori o sa fii f neincrezator, asa ca nu-mi mai obosesec degetele sa scriu despre materiale laughing

Asa ca cu 50k euro fac casa moare lumea de necaz laughing vorbesc f serios, poti sa fac calcul pana la ultimul cui, preturi luate sa Zic asa de la Dedeman, acolo gasesc toate materialeel de care am nevoie.

Dar poti cumpara si mai ieftin, dar ca idee cu preturile alea fac calcul, cum am spus la ultimul surub, cui, dar fara manopera, aia o fac eu singur, fara nici un ajutor de la nimeni.
Fac tot,. electric, canalizare, apa, aer conditionat, tot tot.

| Furnicuta000 a răspuns:

BCA. E mai rapid si mai rezistent. Am auzit ca unii nici nu se mai complica cu tencuitul, fac peretele din bca, lipesc placa de rigips, dau cu glet, cu lavabil si gata casa

| StoicAnalysis a răspuns:

Panouri sandwich. Le izolezi termic cum trebuie, si gata. Iesi mai ieftin si iti ramane buget sa iti modernizezi spatiul amenajat.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Am mai citit totusi sa vad daca chiar merita, si cred ca nu merita din panouri, pentru ca au risc ridicat de incendiu, si pot cu usurinta rozatoarele sa le roada. straight face

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Fa-ti din BCA mai bine laughing

| dullcat a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Bugetul pentru amenajarea interioara e de obicei mai scump decat faza constructiei pana la rosu.