| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor.Am lucrat la o firma de inghetata, eu si inca o fata.Acum cand sa primim banii,pentru ca se inchide toneta, avem 24 milioane lipsa! 24! Ce parere aveti?
Ce pot face? A calculat sefu cica acolo langa noi.Ei au relatii si asa, dar nu are cum sa fie atat.Cine ma poate ajuta mai mult si vrea poate sa-mi lase un mesaj pe privat va rog

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate a gresit seful. Refaceti calculul si demonstrati ca nu este asa, altfel va trebui sa platiti lipsa in gestiune.

| KodrutZ a răspuns:

Cum sa ai atitia bani in casa la un nenorocit de chiosc de inghetata? Voi nu predati banii zilnic la firma?

| Gαηαmα a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu ai inteles, nu erau banii din casa, atat spune el ca e lipsa, facand inventarul.Ca si cum am fura nu stiu...noi puneam inghetata de 30 gr trebuia si poate mai depaseam dar chiar atat?straight face

| KodrutZ a răspuns (pentru Gαηαmα):

Mi se pare cusuta cu ata alba. Aparatele de inghetata au contoare, nu? De 24 mil cred ca trebuia sa furati cu sacii materie prima... si nu ca ati fi avut ce face cu ea. El trebuie sa demonstreze ca sinteti vinovate, nu voi ca nu sinteti.

| Gαηαmα a răspuns (pentru KodrutZ):

Da...oameni de...

| Danzell a răspuns:

E destul de dubios. cate ore pe zi, si cate zile ai muncit?
de asemenea cu cat esti platit pe ora?
da mai multe detalii nu pot sa imi dau seama daca nu dai niste numere ceva

| Gαηαmα a răspuns (pentru Danzell):

Lucram 11 ore pe zi straight face 5 lei/ora, o saptamana eu, o saptamana colega mea si tot asa.Eu am lcrat doar 3 saptamani.Inghetata pusa trebuia sa aiba 30 grame si era 1.5 lei cupa.

| Gαηαmα a răspuns (pentru Danzell):

A si am primit bani pe o saptamana, pe prima - 380 lei.

| Danzell a răspuns (pentru Gαηαmα):

Deci ar veni 55lei pe zi 5 zile pe saptamana (2 sunt libere legal) deci pentru 3 saptamani ai fi primit 825 lei minus cei 380 ar veni 445 lei. corect?

din ce am inteles patronul zice ca ati vandut cu 2400 mil mai putin de cat se astepta. eu asta cred ca se referea.
pentru ca eu cred ca este vina lui ca nu a stabilit pretul de vanzare in asa fel incat sa acopere cheltuielile.

o alta intrebare ati fost angajati legal sau la negru? daca legal ati citit clauzele contractului de angajare inainte sa semnati?

daca ati lucrat la negru poate sa faca ce vrea cucu lui. dar la fel si voi.

oricum ar fi eu consider ca este un abuz. poti dovedi cat ai vandut? adica cu chitante ceva? pentru ca banuiesc ca sigur face evaziune din moment ce nu poate dovedi vanzarea.

| vangaelis a răspuns:

Vedeti voi, calculati mai bine. e un tertip de-al patronului sa va treaca drept tapi ispasitori.

| ale28bz a răspuns:

Prezentaţi-vă la poliţie şi faceţi o plângere împotriva şefului, pentru înşelăciune, fals şi uz de fals. Dacă nu va dă bani fără să uite de aşa zisa lipsă spune-ţi că veţi face plângere, o să spună că nu îi pasă şi că nu are ce să îi facă, vă asigur că de poliţia economică fuge orice comerciant mic (face evaziune). Ca să fiţi şi mai dure ameninţaţi-l că faceţi plângere şi pentru hărţuire sexuală. Vă scoate lipsă să îi plătiţi în,, servici"

| fany22 a răspuns:

Salut! daca vrei sa scapi de sefi si ai vrea sa castigi prin cel mai nou MLM-on line, cauta-ma pe PM.