| Govoreanu_Laurentiu_2001 a întrebat:

Am nevoie de niste bani de buzunar. Ce pot face? (13 ani)

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 13 ani, poti face multe: spala vasele din casa, matura sau dat cu apsiratorul, spalat baia sau podelele, spalat gemaurile, facut treburi prin curte daca stai la curte.
Poti face asta pentru pairntii tai, pentru bunici, rude sau chiar vecini.
Multi sunt dispusi sa ajute, iar tu muncesti corect pe cativa lei, de buzunar.

| Violleta2022 a răspuns:

O alta varianta este sa-i ceri fratelui mai mare!

| anonimg a răspuns:

Părinții ar trebui să îți dea și ție bani de buzunar din alocația pe care o primesc de la stat pentru tine.
Ai putea împărți pliante pe stradă alături de o persoană mai mare.

| Lioana a răspuns (pentru anonimg):

Alocatia e pentru cresterea copiilor nu ca sa aiba ei bani de buzunar.

| anonimg a răspuns (pentru Lioana):

Nu-mi plac părinții zgârciți oricât de mari ar fi nevoile familiei.
"Să nu legi gura boului când treieri grâul", spune Scriptura. Când părinții iau alocația copiilor, să le dea și lor acolo ceva de buzunar. Că părinții tot își ia o țigară, o bere sau își satisfac alte placeri din alocația copilului. Trebuie deci ca și copilul să se bucure de de o mică sumă care să o cheltuiască după plăcere.
Copilul poate fi educat ca din ei să-și facă o pușculiță și să învețe astfel de mic să facă economii pentru lucruri care și le dorește.

| Lioana a răspuns (pentru anonimg):

Nu stiu la ce parinti te referi tu cand spui ca cheltuie alocatia pe tigari si bautura dar nu e bine sa generalizezi.
E dreptul tau sa le dai alocația copiilor daca asa vezi lucrurile. Dar nu e dreptul tau sa ceri asta si altor parinti. Fiecare se organizeaza cum poate si isi educa copilul cum vrea. Cred că alte valori trebuie oferite copiilor minori, nu banii. Cu cat le dai mai multi bani cu atat vor deveni mai risipitori.

| anonimg a răspuns (pentru Lioana):

Să nu crezi că m-am referit la tine cand am zis de părinți zgârciți sau risipitori.
M-am referit la modul general, dar nu la toți oamenii. Fiecare să se cerceteze pe sine însuși căci toți vom da socoteală înaintea lui Dumnezeu.

| Lioana a răspuns (pentru anonimg):

Nici n-am crezut ca te-ai referit la mine. Te-ai gandit tu la cineva probabil si ai generalizat. Eu personal nu cunosc parinti care sa faca ce-ai spus tu. Nici n-ar putea din suma aceea mica. Nu acopera nici strictul necesar al unui copil.

| UnuCuSapca a răspuns:

Mi se pare cea mai tiganeasca chiestie sa iei bani pe treburi casnice. La 13 ani depindem extrem de mult de parinti chiar daca nu ne dam seama. Adică, daca le cer 2-3 lei afara nu e o problema, daca le cer sa ma duc la mc sau d-astea again, nu e o problema, Si pentru bani 'de pusculita' eu strâng toate bursele, bani de la bunici si de la ziua mea si se aduna acolo câteva sute. Acum vrea sa imi iau telefon, si poate ii fac pe ai mei sa ma ajute cu un 100-200 lei. GL

| Scumpik_Bruneta_1996 a răspuns:

Http://azemoney.club/2485309828092/?rstr=852
fa ti cont aiici. bagi coduri si castigi bani;) depinde de tine

| Bri96anonim a răspuns:

Poti sa faci munci usoare ..sa le ceri parintilor din alocatie, sa faci treburile casnice etc.