| Anonimaaaa9818 a întrebat:

am nevoie de o parere...la ce banca as putea face un credit fără giranți pentru minim 10.000 de lei?
La ce banca ati facut credite si a fost ok din toate punctele de vedere?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce salariu ai si pe cati ani vrei creditul, poti face simulari pe net, au calculatoare de credit mai toate bancile, si poti presupune un grad maxim de indatorare de 30%

| Anonimaaaa9818 explică (pentru anonim_4396):

Eu ma încadrez sa fac creditul dar mi se spune că sunt prea tânără si am.nevoie de giranți si nu am pe cine sa pun ca si girant

| darrio2007 a răspuns (pentru Anonimaaaa9818):

Prea tanara sau nu corespunzi din punct de vedere al vechimii in munca? Este primul tău imprumut?

| Anonimaaaa9818 explică (pentru darrio2007):

Am sub 30 de ani de aceea am nevoie de girant

| darrio2007 a răspuns (pentru Anonimaaaa9818):

M-am referit si la faptul daca esti angajata cu contract de munca. Si pe ce perioada. Determinat sau nedeterminat. Probabil nu am precizat exact la primul raspuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimaaaa9818):

Incearca la alta banca, eu nu stiu ce aceasta regula, mie la credit ipotecar nu mi-a cerut girant

| Anonimaaaa9818 explică (pentru darrio2007):

Cu contract....perioada nedeterminată

| Anonimaaaa9818 explică (pentru anonim_4396):

De un an de cand sunt in firma asta s-a schimbat de două ori numele firmei. Cel mai recent 10 august si asta e un dezavantaj pentru mine la majoritatea bancilor

| darrio2007 a răspuns (pentru Anonimaaaa9818):

Daca s-a schimbat numele firmei, e clar ca aveau datorii la stat si asa pot scapa de ele. E bine totusi sa mergi la o banca sa intrebi si poate, in urma verificarilor, ti se va acorda sau nu, imprumutul. Recomand BT.

| Anonimaaaa9818 explică (pentru darrio2007):

Voi incerca multumesc

12 răspunsuri:
| Alive99 a răspuns:

Pai ce treaba are varsta daca esti majora si salariata?(intreb pentru ca nu stiu )
Din ce stiu eu, in functie de salar si perioada indatorarii, poti lua lejer.
Sa presupunem ca ai 3.000 lei pe luna. Dupa o vechime de 6 luni la locul de munca, poti lua credit.
La un salar de 3.000, primesti de 2-3 ori salariul tau.Cam asta este ce stiu

| Anonimaaaa9818 explică (pentru Alive99):

Mi sa zis ca statul nu are încredere 100% in tineri ca pot lua credite si apoi sa dispară si sa nu mai plateasca de aceea

| Alive99 a răspuns (pentru Anonimaaaa9818):

Ohhh,inteleg...cat de ciudat, am amici care au luat fara giranti, dar probabil nu era o suma atat de mare..nu stiu.
Sper sa gasesti o rezolvare