| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU, am un credit de nevoi personale de 10.000 de lei la BRD si vreau sa-mi mai fac inca un credit de nevoi personale tot la BRD. Pot avea doua sau mai multe credite la aceeasi bancă?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca respecti gradul de indatorare ar trebui sa poti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu vei primi încă unul. până nu îl lichidezi pe acesta pe care îl ai deja.

| Frank51 a răspuns:

La aceeași bancă faci refinanțare, același credit este modificat și în loc de 10.000 lei împrumutul va fi de 20.000, vei primi restul de bani sub aceleași condiții.

| johnnny123 a răspuns:

Poți avea dacă le poți acoperi pe toate. Adică dacă gradul tău de îndatorare total rămâne în marja acceptabilă.

Este în interesul băncii să-ți împrumute cât mai mulți bani dacă ești bun plătitor.

Dar de ce nu întrebi direct la BRD?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Știi vorba aceea "nu te întinde mai mult decât îți este cearceaful". Termini de achitat primul credit, apoi iei altul. Asa te îndatorezi în 10 bănci, nu reușești sa faci fata cheltuielilor și apoi va plângeți ca aveți poprire pe salariu.