| Secret5 a întrebat:

Am nevoie sa mă ajutați cu ceva daca știți! Ce fel de card pot face la o banca? Adică am nevoie pentru a primi bani pe el și pentru salariu dacă urmează să mă angajez! Țineți cont că am 17 ani și nu pot să îl fac singuta?!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa obtii doar card de debit, mergand la banca impreuna cu un parinte. Abia dupa ce vei avea peste 18 ani, vei fi angajat si vei avea salariu poti obtine si card de credit.

| Celcestietot a răspuns:

Stiam ca pe cardul de credit se tin banii de salariu, iar pe cel de debit se depun pentru cumpararea diferitelor bunuri cum ar fi datul baniilor pe jocuri, pe haine, plata la magazine, plata facturiilor si multor altora.

| Secret5 explică (pentru Celcestietot):

Și după cel de debit nu se pot scoate bani?

| Celcestietot a răspuns (pentru Secret5):

Ba bineinteles ca se poate, se poate sa depui si bani. Eu am card de debit de la ING valabil pana in 2024, fara comisioane sau taxe. Practic cardul de alocatie este cardul de debit. Acela este cardul meu cu care fac cumparaturi onlinewinking.

| sofisis a răspuns:

Card de debit trebuie sa iti faci. Cardul de credit e ceva mai greu de gestionat daca nu te pricepi. Acolo practic poti scoate bani de pe el si daca nu ai dar dai inapoi cu dobanda. E ca si cum ai face un imprumut. Pentru salariu si sa primesti si sa scoti bani...card de debit!

| Mascarici07 a răspuns:

Buna,

Banuiesc ca nu vrei sa te angajezi doar vrei sa te dai mare ca altfel iti spuneai cei de la firma ca iti fac ei card cu o oferta speciala.

Hai pa!