| anymaria a întrebat:

am o factura de plata la avon de 400 de lei, m-au sunat unii de la o firma de recuperari si mi-au dat un termen de o saptamana sa achit macar jumatate din suma.credeti ca voi fi data in judecata tinand cont ca eu nu am nici un venit si nu am de unde sa iau banii acestia momentan? astept raspunsul celor care ma pot ajuta. va multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te vor da in judecata doar daca nu vor obtine banii ori o parte din acestia in cca 2-3 luni. Dupa obtinerea hotararii judecatoresti vei fi executata silit, prin toate formele permise de procedura civila si o sa ai de platit cu mult mai mult decat cei 400 lei, se vor adauga dobanzi ori penalitati, cheltuielile de judecata si cheltuielile de executare. Te sfatuiesc sa platesti cate putin, cat poti tu, asa le arati ca esti de buna credinta. Numai bine!

11 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Firma de recuperari - ma doare capul Stai linistita Sa te dea in judecata si le dai 50 ron pe luna Le spui ca mai mult nu ai Si sa astepte ei pana termini O sa le creasca barba Nu mai te speria

| anutza a răspuns:

Cine doreste sa se inscrie ca reprezentant Oriflame? pana la 40 % discount, poti sa renunti cand vrei, nu esti obligat sa dai in fiecare campanie, comanda. merita sa incerci. Daca te inscrii pana lpe 12 iunie si trimiti comanda de minim 250 de lei intri si in programul de bun venit si primesti cadou un portfard, apoi o pereche de ochelari si apoi o super geanta! merita sa incerci, nu ai nimic de pierdut. Doar iti castigi prieteni, si faci si tu ceva economii din banii care iti raman tie de la comenzi. Spre ex daca dai comanda de 5 mil, iti raman tie 2 milioane. Si vei strange usor comanda daca esti sociabila si ai prieteni e-mail ln_anamaria@yahoo.com

| comansorin a răspuns:

Pai depinde cat intarzii cu banii. Daca e o saptamana suma se va dubla daca sunt 2 suma se va tripla si daca sunt trei va trebui sa returnezi produsele in starea in care le-ai primit iar daca sunt mai mult de 3 fato ai incurcato rau adica poate sa apeleze la politie! FUNTA? big grin

| SteauaNordului a răspuns:

Buna
ai doua solutii : ori dai in fiecare luna cate o suma mica de bani pana scapi de datorie, ori iti schimbi numarul si nu mai raspunzi la ei. daca le dai nas, or sa te sune pana or sa te innebuneasca de cap.
eu asa am patit cu o factura la mobil, am plecat din tara 4 luni. cand m-am intors si am vazut facuturile am innebunit de cap. nu l-eam dat nimic nici in ziua de azi si e chestie veche de mai bine de 10 ani. nu m-ai m-a cautat nimeni, si n-am avut nici un fel de problema.

| Saya a răspuns:

Dar cand ai comandat produsele nu te-ai gandit ca nu ai bani cu care sa le platesti?

| LoRyAnNa_3715 a răspuns:

Eu sunt reprezentant avon de 2 ani si da te vor da in judecata si mie mi s-a intamplat dar eu am achitat aceasta factura plus niste amenzi te rog spune-mi cum s-a intamplat nu ai achitat la timp factura asa-i? sunt foarte seriosi si isi vor recupera banii te vor da in judecata daca nu-i achiti nu tin cont de situatia ta financiara.

| Rain_1754 a răspuns:

Eu nu pricep de ce comanzi tampenii la Avon de 400 de lei daca nu ai bani sa le platesti.

| SummerEscape a răspuns:

Dar de cand n-ai platit factura?laughing

| anymaria explică:

Eu am dat produsele unei colege care a plecat in afara urmand ca ea sa imi trm banii, dar se pare ca a cam uitat de existenta mea si de datorie...chiar nu stiu cum sa procedez, sunt constienta ca banii de la ea nu ii voi mai recupera

| anymaria explică:

Da nu am achitat factura la timp. eu vreau sa o platesc doar ca nu pot da toti banii odata

| malinaeliza a răspuns:

Mama mea este repr. avon si nu te va da injudecata.dar o sa fie complicat.comanda nu vine sau nu mai poti da comanda dar nimic de dat injdecatabig grin
iti zic sincerbig grin