| Cozyy a întrebat:

Ma imbolaveste AVON
in decembrie am efectuat de la posta romana daoua plati, in doua conturi diferite. o suna destul de maricica 300 ron intr-un cont si 320 in alt cont. de o luna primesc doua scrisori de la AVON cum ca plata nu s-a efectuat si voi fi data-n judecata.
chitante "ciuciu". am mers lla BCR si am achitat in prima instanta 320 ron, fiindca astia erau singurii mei bani si acum adun inca 300 de ron ca sa mai achit o factura.
dimineata am primit mail ca ei nu au primit nici un ban
ce se intampla? innebunesc. nu mai pot

13 răspunsuri:
| fif2002 a răspuns:

Nu mai platiti la posta! dureaza si 3 saptamani pana vireaza banii,
Avonul lucreaza cu BCR si Garanti Bank, daca platesti la ei iti intra sigur a doua zi
Comisioane:la bcr e 1 ron pe tranzactie, la garanti nu e comision,
iar la posta e intre 1 si 7 lei in functie de valoare si iti apare pe factura urmatoare ceva de genu "refacturare comision "

| albastrualb77 a răspuns:

Nu se poate, trebuia sa pastrezi chitantele, daca nu le mai ai, esti buna de plata, asta e.

| pinguinuVerde a răspuns:

Bună.

Încearcă să te limitezi la cât ai. Dacă ai chitanţă,poţi să faci copie la chitanţă şi să o trimiţi şi să dovedeşti că ai plătit,iar dacă nu ai,eşti bună de plată.
Sau încearcă să te împrumuţi la cineva de încredere, cu p sumă la care ştii că poţi să i-o plăteşti înapoi.
Baftă, sper că o să rezolvi problema.

| AlxMro a răspuns:

Deci din moment ce ai bon/chitanta cum ca ai platit produsul, poti sa stai linista, insa intereseaza-te si vezi daca avon are serviciu de comfirmare al platii daca nu sunai!

| Unique_8782 a răspuns:

Fa un drum pana la Bucuresti si lamureste problema direct la sursa!

| Ela_2196 a răspuns:

In pricipiu e adevarat, daca nu ai chitanta sa dovedesti cam esti buna de plata. Totusi, incearca sa suni la bucuresti si vb cu ei sau cel mai simplu contacteazati lideru si cerei parerea, fiind liderul tau in mod sigur te poate ajuta. Daca nu te ajuta liderul, apeleaza la directoare din zona in care esti inscrisa la avon. Iar daca nici asa nu reusesti, atunci nu stiu ce sa zic... e cam dificila situatia. Dar totusi, ceea ce nu inteleg eu, este: dc anume nu ai chitanta? thinking eu zic ca nu trebuie sa platesti din nou pana nu incerci toate variantele prin care poti sa iti rez pb. oricum, eu sper sa gasesti o modalitate de ati rez pb :* pupici.

| Ela_2196 a răspuns:

Omggggg dar ce lider ai? si directoare? deci nu pot sa cred... cu asa lideri si directoare se duce in jos avonu... parerea mea, sincer, nu trebuie sa mai platesti odata sub nici o forma. Si nu inteleg ce spui tu acolo? ce ai trimis pe email si dc? poti face dovada ca ai platit si daca mai ai emailu despre care mentionezi tu. iar daca la banca si la posta tiau zis ca ai platit cere de acolo sa iti dea o dovada. si nu mai plati odata ca nu are rost. la buc ai sunat?

| Ela_2196 a răspuns:

Dar e imposibil sa faci plata de 2 ori si sa nu iti intre bani. in mod sigur tu virezi bani la altcineva in cont. iar daca ai chitante pe platile facute nu ai nici un motiv sa te stresezi plus ca cei de la avon nu te pot chema in instanta atata timp cat tu poti dovedi cu chitante ca platile sunt facute. daca primele chitante leai aruncat cere de la banca sa ti se mai dea o chitanta cum ca ai platit. dar sub nici o forma nu vira inca odata bani in cont. verifica de 5 sau de 10 ori contul inainte sa virezi bani ca sa verifici daca e contul care trebuie pentru a nu vira bani la altcineva. bafta iti doresc si anuntane si pe noi cum ai rez pb :*

| carpediem a răspuns:

verifica sa nu fie gresit numarul de cont si cere confirmare la plata. Oricum eu m-as fi dus si la politie sa nu fie altceva la mijloc.

| Cozyy explică:

Maramures-Bucuresti? sa mai dau bani si pe drumcrying...nu mai rezist...

| Cozyy explică:

Chitantele le-am pastrat, dar dupa ce le-am trimis pe mail le-am aruncat. am crezut ca treaba se rezolva si gata. dar nu e asasadsad au inceput sa-mi spuna ca, chitantele nu sunt bune. am mers la posta si ei mi-au spus ca plata s-a efectuat. azi am fost si la banca si domnu' de acolo mi-a spus acelasi lucrusad sper sa mai fac rost de 300 de ron ca sa pot sa mai am o dovada de platasad
oricum, m-au epuizat psihic. de cateva nopti nu mai reusesc sa dormsad...de ce fac lucrurile astea urate astia de la AVON?
liderul imi spune ca e problema mea. directoarea de zona...acelasi lucru, doar ca ea imi spune sa merg sa platesc ca de nu o sa am probleme cu AVON'ul...crying

| Cozyy explică:

Am sunat si la bucuresti. ei mi-au spus ca banii nu le-au intrat si chitanta prezinta "nici o relevanta",( dar prezinta totusi o dovada de plata)pana in momentul in care banii o sa le intre lor in cont.
Si ce vina am eu ca banii nu ajung la ei?
Am incercat tot. Am crezut ca e o problema de la posta, si am zis sa fac o plata de la banca. Am avut bani pusi la ciorap, i-am luat si am platit. Banii nu au ajuns nici acum.
Am trimis si dovada de plata de la banca si in continuare lor nu le pasa atata timp cat banii nu le intra'n cont. dar mie totusi imi pasa ca se aduna penalitati si o sa fiu actionata in instanta.
asta ma distruge psihic, faptul ca nu gasesc o cauza. De ce?
Nu mai am mult si ajung in culmea disperarii daca o sa ma mai streseze mult.

| Dia_7535 a răspuns:

Exact acelasi lucru mi s-a intamplat si mie. le-am platit si la ei apareau balanta mea tot atata. si mau amenintat ca ma dau in judecata. inca nu miau trimis nimica acasa... crede-ma stiu prin ce treci. sti ce o sa iti spuna daca nu ti-au spus deja? ca de ce nu ai luat chitantele cand ai platit ca sa demonstrezi cum ca ai platithappy nu ai ce face. astia de la avon sunt niste neseriosiwinking