| Apetrei_Mihaela_2000 a întrebat:

am o intrebare pentru cai care folosesc MailDirect, e pe bune? E de incredere? Nu trebuie sa platesti nimic? Va rog mult de tot sa raspundeti, am nevoie disperata de bani si vreau sa stiu daca e sau nu pe bune, va pup :*

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu-l folosesc, dar am citit despre el si este un asa numit scam. Adica o pacaleala, in care nu bagi bani, dar nici nu scoti. In sensul ca pierzand cam o ora pe zi pe internet sjungi sa castigi intr-o luna 5 dolari, dar ii vei putea ridica doar dupa nu stiu cat timp, cand atingi o suma mai mare. In rest, vor incerca sa te forteze sa-i mai pacalesti si pe altii, asa incat sa piarda si ei timp aiurea pe internet ca sa-ti mareasca tie castigurile. Si daca pacalesti vreo 1500 de prosti (ceea ce este enorm si necesita sa discuti cu peste 10 000 de oameni), o sa ajungi la 50 de dolari pe luna.
Daca ai cu adevarat nevoie de bani, cauta-ti o munca adevarata. Nu se pot castiga bani din vizualizat reclame sau dat click pe linkuri. gandeste-te logic: ce avantaj are cineva ca urmaresti tu o reclama daca oricum nu o sa cumperi nimic? N-o sa te plateasca nimeni, asa cum nu te plateste nimeni sa te uiti la reclamele de la TV. Ei platesc numai postul de televiziune sa le emita, asa cum cei de la maildirect platesc serverele pe care isi tin continutul.
Se pot face bani pe internet numai daca stii sa faci ceva si esti dispus sa prestezi o munca reala (de exemplu sa editezi, sa corectezi, sa traduci texte, sa scrii programele pentru diferite chestii, sa faci siteuri sau joculete de internet, sa faci ceva contabilitate primara sau alte lucruri cu adevarat utile. Uite, de exemplu, aici joburi reale pe care le poti face de-acasa: http://www.ifreelance.com/

| KodrutZ a răspuns (pentru Brigaela):

Ifreelance e ca si mort. Exista odesk care merita folosit. Foarte mare dar musai DE EVITAT cu orice pret e freelancer.com.

| Brigaela a răspuns (pentru KodrutZ):

Multumesc de ajutor, nu prea mai sunt la curent cu siteurile de freelance, asta il gasisem la intamplare, ca exemplu. E minunat ca ai intervenit cu site de folosit. Pot sa intreb de ce este de evitat freelancer.com?

| KodrutZ a răspuns (pentru Brigaela):

Desigur. Freelancer.com a fost la inceput getafreelancer.com, care era un site foarte ok. Afost cumparat de un nemernic de prin noua zeelanda, a preluat scriptlance si vworker (fostul rentacoder, o adevarata forta prin 2005), s-a transformat in freelancer.com. Ce s-a facut:
1. Toate conturile au fost trecute automat pe "basic" care basic e cont platit. Fiindca multe conturi erau inactive, taxa pentru basic a fost perceputa cu japca, fara nici un avertisment.
2. Testele de skilluri costa si sint extrem de proaste.
3. Sistemul de level up cu puncte e o prostie. E site de freelancing, nu RPG.
4. Au distrus sistemul de afiliere al celor de la scriptlance cind au preluat conturile. De exemplu eu aveam vreo doi afiliati la scriptlance de la care primeam comisioane PE VIATA. Din pacate, pe viata site-ului scriptlance... La fel au procedat si cu comisioanele de la getafreelancer.
5. Sistemul de suport e jenibil. Cei de la suport sint niste idioti atroce si fac orice ca sa iti ia banii.
6. Nu isi asuma responsabilitatea pentru nimic, iar comisioanele se percep in avans. Daca de exemplu cistig un proiect de xshpe sute de dolari si nu am bani in cont, mi se extrag comisioanele de pe card/paypal iar daca contractorul imi trage teapa, ramin fara bani.
P.S. Si multe altele. E suficient sa cauti pe google "freelancer.com scam" si o sa gasesti destule. Ce am zis mai sus e doar din experienta personala.

| Brigaela a răspuns (pentru KodrutZ):

Multumesc, e foarte interesant si util pentru cei care cauta moduri cinstite de a castiga bani pe net

| MihaelaDart a răspuns:

Iti spun ceva sa nu te inregistrezi pe site. Sunt escroci. Acest maildirect este printre 4-5 site-uri pe care le detine aceasta societate Marginean Holding Srl din Bucuresti care a inselat mii de oameni, citeste te rog http://charming-women.blogspot.gr/2014/04/castigi-bani-pe-internet.html