| anonim1 a întrebat:

Buna,am o intrebare, stupida pentru unii poate.la schimb valutar scrie CUMPARARE VANZARE euro, cum se intelege, eu cumpar de la ei euro (adica dau ron si imi da euro) sau ei cumpara de la mine (ron si imi da euro)?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se intelege exact cum scrie, adica vand si cumpara euro, dupa cum clientii cumpara, respectiv vand euro. Daca tu vrei euro atunci cumperi cu lei sau alta moneda, daca tu vrei sa vinzi euro atunci ei vand contra lei sau alta moneda.

| MadagasHardwell a răspuns:

Cumpărare euro = dai lei în schimbul la euro
Vânzare euro = dai euro în schimbul la lei.