| nelu88 a întrebat:

Am o mare dilema cu venitul brut...
Am un PFA si la el am avut un rulaj de marfa de 28500 lei din care 3800 lei profit si 2800 lei cheltuieli.

Oare venitul brut sunt cei 28500 de lei sau suma cheltuielilor si a profitului?

("Rulajul" este ce am batut pe casa de marcat)

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Venit brut, ar insemna valoarea marfii cumparate+adaos comercial(ce ai batut in casa de marcaj), adica rulajul marfii.
Rulaj(venit brut) 28500-cheltuieli 2800=25700 profit.
Avand un PFA, trebuie sa ai un contabil, care sa te lamureasca.

| HotuDePrajiturele1398 a răspuns:

Din cate tin eu minte, de prin clasa a 8a la educatie tehnologica venitul brut e tot ce vine adica cei 28500 lei... daca vrei sa fii mai sigur cauta o carte de a 8a de tehno.Bafta!

| Dastlast a răspuns:

Am facut masterat in studiul afacerilor. Astea fiind zise: venitul (brut) il reprezinta cei 28500 de lei. Totusi, daca ai avut cheltuieli de 2800 de lei ar trebui sa ai un profit de 24700 de lei. Ar trebui sa citesti regulile pentru contabilitatea in partida simpla daca vrei sa-ti faci singur contabilitatea, altcumva risti amenzi de la autoritati.