| Anonim10015 a întrebat:

Bună.

Am o nouă idee de "afacere". Pe care, zic eu asta e o idee bună. Au foarte multe persoane, în special bucătarii care au și restaurante fizice.

Merg la street food festival cu acea autorulotă/rulotă cu mâncare.

Și pe lângă asta este o afacere cu mâncare. Iar restaurantele și restul vor merge întotdeauna. Pentru că oamenii, mănâncă extrem de mult la restaurate.

Cam cât ajunge o autorulotă de acest gen? Secound-hand.

Care să fie cu toate cele necesare în ea, și să fie și bună. Fără probleme?

Și merită cumpărată o astfel de autorulota pentru acest tip de afacere sau nu prea?

Autorulota nouă, de acest gen ar fi mult mai ok, pentru că nu ar fi nici o problema. Dar prețul e mult mai mare.

Răspuns Câştigător
| Some0ne a răspuns:

Eu zic ca ar functiona daca ai amplasa acea rulota intr-un loc cat de cat frecventat (merge bine pe langa universitati). Personal, cred ca ar merge mai bine daca ai ramane intr-un singur loc si sa nu te deplasezi pe la festivaluri.
Cel mai imporant este sa aduci ceva nou pe piata din orasul respectiv, sa nu te limtezi la burgeri, shaorma etc. Sunt multe tipuri de steet food in afara care inca nu au fost aduse in Romania.
Pe langa faptul ca poti avea clienti direct la locatie, poti sa te asociezi si cu un food delivery gen Tazz, Bolt food sau ce mai este acum.
De asemenea, recomand sa ai doar cateva feluri in meniu. In momentul in care ai foarte multe feluri de mancare, e mai greu sa tii toata mancarea fresh si sa fie at its best. Eu sunt sigura ca ar functiona, atata timp cat mancarea este gustoasa, oamenii vor reveni.
Succes! happy

| Anonim10015 explică (pentru Some0ne):

Și eu zic asta. Ar merge în locuri de acest gen, chiar foarte bine. Și părerea mea este aceeasi. E mult mai ok, să rămân în același loc cu acea autorulotă decât tot să mă mut. Nu aș merge la festivaluri sau mai știu eu ce, mai ales dacă ar fi clienți în zona în care ar fi amplasata.

Pe lângă shaorma, burgeri etc aș mai adauga ceva în meniu. Ceva ce să fie nou, să nu prea existe în orașul în care ar fi acea autorulotă. Știu. Mulți fac asta cu autorulote. Fac și livrari prin platformele astea.

Da, meniul nu trebuie să fie foarte mare. Pentru că atunci, dacă e mare mai bine deschizi restaurant...

E foarte greu, și pe lângă asta e posibil să nu îți treacă toate felurile de mancare și ești pe pierdere.

Și eu zic la fel. Dacă mâncarea e buna, întotdeauna vor merge acele fast-food uri sau restaurante și oamenii cu siguranță vor reveni.

Mersi.

| Anonim10015 explică (pentru Some0ne):

Sau există și varianta de a inchiria/achizitiona un spațiu comercial, cu toate cele necesare pentru un restaurant și se poate începe treaba. Dacă e într o zonă cu vad bun e foarte bine. Și mai ales dacă e cu promovare multă și mâncarea bună bineînțeles.

Probabil varianta asta cu local fizic, e mult mai buna decât cea cu autorulota...

Mersii mult pentru răspuns.

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai vanzare permanenta 12 ore pe zi (cu oamenii la coada de asteptare), atunci dupa cca. 6 ani vei incepe sa faci profit.
Pana atunci vei avea doar salrii si cheltuieli de platit.
Daca nu ai vad comercial bun, atunci profitul va aparea mai tarziu sau deloc.

| darrio2007 a răspuns:

Crezi ca ai nevoie doar de autorulota? Iti trebuie un furnizor de alimente, taxe la stat pentru firmă si mai ales trebuie sa corespunzi normelor sanitare. Din intrebarile tale, vad ca ai multe idei. Dar, până a face asta, vei avea mult de investit. Profitul va veni mult mai tarziu daca va fi.

| Anonim10015 explică (pentru darrio2007):

Știu lucrurile astea. Trebuie să corespund normelor sanitare, și să am o diplomă de bucătar pe care deja o am.

E mult de investit ca în orice afacere, însă măcar ar merge cel mai probabil.

| relian a răspuns (pentru Anonim10015):

Zii lu Turbina ca la restaurant, in caz ca nu stie, trebuie sa astepti cel putiun juma de ora pana sa iti dea aia mincarea, daca nu o ora, fctie de citi clienti is acolo.
Daca te duci la un festival nu pleci de acolo, apoi sa stai o ora sa maninci ceva.
Deci Turbina nu stie ce vorbeste.Genul asta de mincare pe strada este fastfood pe strada, omu maninca acolo la botu calului, nu stai s-a plec de acolo sa caut un restaurant, unde platesc si mai mult.

Deci is cateva chestii diferite intre restaurant si genul asta de mincare.Pretu,timpu,stai acolo unde esti etc.

Ca idee eu zic ce vad, trailerele is mai bune, alea vin echipate cu tot ce ai nevoie sa faci asa ceva, asta daca gasesti pe acolo asa ceva.Alea gen autobuz,in RO banui ca o sa iti ceara si permis de profesionist laughing mai mult ca sigur.
Deci nu te astepta ca in RO vei face ce ai vazut tu video pe Youtube,alea din america unde tu cu permis amator poti conduce orice masina,chiar si tir,asta daca e in scop personal.
Deci aici rulote de alea cit casa se conduc cu permis de amatori de ala B cum zic romanii aici este C,adica pentru masini mici,dar poti conduce si autobuze,daca iti cumperi un autobuz,fara sa cari pasageri folosesti permisu ala cel au oamenii B cum e in RO.

Deci este diferenta de la cer la pamint intre ce vezi tu pe net si ce o sa faci daca ar fi in RO.
Nui mult de investit in America,in RO banui ca te jupoaie aia laughing daca ar fi sa se faca asa ceva.
In America gasesti trailer sau rulota ce vrei tu f ieftine,chiar des folosite,apoi nu ai nevoie de nici o diploma,cum zic oricine poate face asta,nu ai nevoie de firma,toata lumeaq are deja o masina,mincarea este ieftina,adica ce se vinde acolo,cumperi carne ieftina aici,cam aia e toata investitia.
Deci daca iti place treci aici in America faci bani balamuc.E un roman care a facut asta multi ani,mdar ala se ducea in toata america,is luase tir fastfood,eu o cunosc pe nevastasa,care si aia si-a facut trailer si cu asta se ocupa,bine is divortati,nevastasa a ramas in RO apoi a venit aici tirziu dupa el,el are alta fam etc dar ea si cu inca o fata dea ei asta fac acum,iar ea nu stiu de are vreo meserie, aici a lucrat o vreme casiera la supermarket, apoi a vazut la fiisa, aia se ocupa cu asa ceva, asa s-a bagat si ea, cu iubitu ei ce are sau ce relatie ar avea.

Asa ca vina aici daca vrei sa faci bani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cum vrei tu sa începi o afacere când te ai poticnit la un simplu search pe Google pe a afla cât costa echipamentul de baza al afacerii tale?

| sierra1 a răspuns:

Pe scurt: dacă ai măcar 20 mii eu de băgat pe loc, e ok. Dacă nu, te reorientezi către ceva ce-ți permiți

| Anonim10015 explică (pentru sierra1):

20 mii ( cred că te referi la euro ). Poți băga în așa ceva, sau în altceva. Pentru că în toate "afacerile" există costuri mari, mai ales dacă vrei să ai succes. Cu banii, ăștia poți să faci treaba cu autorulota, sau chiar un restaurant fizic, care și asta e ok. Cu banii, ăștia închiriezi un spațiu, gata utilat cu toate necesare și poți începe treaba cu restaurantul, fast food ul etc...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Câte festivale din acestea sunt? Dacă tot chibițezi cu idei, rămâi cu ele.

| Anonim10015 explică (pentru sadrian46):

Dacă nu ajuți cu un răspuns bun? De ce pui răspunsuri de acest gen?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa moara Jeanetta daca inteleg "festivalurile" astea cu street food. Pe fiecare strada sunt cate 3-4 restaurante cu toate autorizatiile necesare, pret bun, incinta placuta, iar unii fac eveniment cu rulote semi-improvizate, de la care cumperi haleala banala la pret de restaurant si o mananci din palma, in praful de pe strazi. Ce e cu voi?
Revenind la subiect, rulotele cu mancare fac bani daca au marfa buna si dobandesc autorizatii in puncte cheie.
De exemplu, daca ai bulan sa prinzi un loc intr-un punct de atractie turistica izolat, fiind printre putinele variante din zona, vei face foarte multi bani. Sau intr-un oras cu ceva populatie tanara-de mijloc, unde alternativele sunt putine. Daca prinzi autorizatie langa o scoala, vinzi foarte mult. Sau intr-o parcare frecventata de autocare, pe langa o autogara, etc.
Nu stiu cat de importanta este vechimea remorcii, autorizatia se acorda in functie de materialele ei, igiena si ustensilele cu care o echipezi.

| Anonim10015 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu te contrazic. Da, exista restaurante pe fiecare strada cu un interior frumos. În fine. Însă, unele nu merg. Din cauza, că nu promovează, sunt într-o zona mai rea etc.

Și la aceste autorulote comerciale cu mâncare ai toate autorizațiile necesare, poate fii mâncare foarte bună. Chiar mai buna ca la un restaurant. Prețul, fiind mai mare sau mai mic ca la un restaurant fizic.

Cand vine vorba de praf, cum ai zis tu. Se poate face, un loc special acoperit, cu mese, cu scaune etc. Astfel încât, clienti să își poată manca mâncarea liniștiți.

Lângă scoli, licee etc., nu prea e voie din ce știu eu. Dar, da ar merge și acolo, și în parcări, gări sau chiar la aeroport.

Dar la mare, mai ales vara în sezonul estival, într o stațiune în care e aglomerație ar fi mulți clienți.

Știu, că trebuie să fie foarte igienic și restul. Contează foarte mult materialele, ustensilele cu care e echipata.

Materia prima de calitate, pentru produse e foarte importantă.

Nu știu nici eu cât de importantă e vechimea, dar o sa ma interesez...

| relian a răspuns:

Ce spui tu ai vazut in alte tari,deci nu este ideea ta laughing iar in RO nu prea ai unde sa mergi, la ce festivale sa mergi?

Deci ce ai vazut, ori ai auzit se practica mult in America, dar nu restaurantele fac asta ci persoane fizice, deci nu ai nevoie de firma sa zic asa, dar ai nevoie de ceva autorizatie de la fiecare primarie unde mergi sa vinzi mincare la acele festivale.Plus de asta trebuie sa licitezi sa obtii acolo un loc,adica platesti locu ala celor care face acel festival,care oraganizeaza.
Iara daca is multi care vor,este un fel de licitatie,nu stiu exact ce se face,nu am intrebat,am cunostinte care se ocupa cu asa ceva.

Intr-adevar faci bani buni,dar asta daca iti place sa faci mincare,sa faci gratare,cartofi pai si ce se mai vinde acolo.
deci in America merge pentru ca america e mare,pentru ca in america is multe natii si fiecare isi fac petreceri,festivale de astea ce zici tu,asa ca ai unde sa mergi.

In RO unde anume sa mergi? Ai putea sa te duci si in parcuri,sunt si asa ceva,tot asa cu rulota ce spui tu,adica vorba vine rulota,este un trailer,aici in america este special facut pentru asa ceva,deci asa vine din fabrica cu de toate laughing poti parca linga o benzinarie,asta daca aia te lasa,sau in alte locuri linga un parc ceva si la fel sa vinzi mincare.
Dar la fel ai nevoie de o autorizatie de la primarie,deci primaria este aia care decide daca te lasa sa faci asa ceva sau nu.

Acel trailer si masina care o trage,poate fi orice masina,ori acu depinde de RO ce legi au aia,aici in america poti trage un trailer de genul ala cu orice masina,este legal,nu te opreste nimeni,deci trebuie sa ai masina si trebuie sa cumperi acea rulota ce spui tu.
Cele mai multe rulote de astea is gen trailer,deci ai masina care le trage.
Sint si rulote de astea gen autobuz,dar mai putine,in geral alea is folosite mai mult prin oras,adica local,nu merg aia la festivale in alte orase.

Cum in RO nu se prea practica asa ceva,cred ca slabe sanse sa poti tu incepe afacerea asta,nu stiu daca exista o legislatie in privinta asta,nu poti face daca legislatia nu iti da voie,sau daca nu exista legislatie pentru asa ceva.

Desi pare ceva usor si simplu,o sa te impiedici de lege,fara lege nu poti functiona.
Acel trailer aici nu costa asa de mult,adica depinde ce marime este, is food trailere cit un tir de mari laughing asta asa ca idee, si sunt si f micute, deci costu este fctie de marime.

Deci nu restaurantele fac asta, oricine o poate face, zic aici in state.In RO cum am zis nu stiu de exista legislatie pentru asa ceva,deci trebuie sa te interesezi,inainte dea face ceva, dea cumpara ceva.

Am vazut unia cu food trailere intr-o spalatorie de masini de asta cu fise,siau pus oamenii acolo trailerele si stau acolo tot timpul.
Cum zic in America este usor sa faci o afacere,asta pentru ca guvernu iti permite,americanii accepta orice idei,imediat le si pune in parctica daca ies bani,atit pentru omu care urmeaza sa faca jobu asta cit si pentru stat,statu aduna taxe din orice,deci orice aduce bani la buget este aprobat.
In RO nu cred ca o sa poti tu sa faci asa ceva sau altcineva,daca nu exista legi in sensul asta
Afacerea asta este cea mai simpla si rapida,plus nu ai nevoie de mare lucru,nu costa traileru asa mult,mai ales ca poti gasi si folosite,nu trebuie neaparat sa iei unu nou.

Dar trebuie sa iti placa, sa faci mincare, eu nu-s curios, mai bine dau cu sapa, nu imi place sa fac mincare nici pentru mine, dapai sa fac zi de zi stiu si eu 3-4 zile cit tine un festival.
Dar carora le plac banii se baga.Deci cunosc personal ceva romanii care se ocupa cu asa ceva pe aici.Au vrut sa ma ia cu ei sa lucrez, dar nu is curios, se roaga aia de mine mai mereu, macar asa sa merg cand si cand.
Dar am ajuns in america nu sa muncesc mai mult, am venit aici sa muncesc mai putin si sa am o viata mai usoara laughing

| Anonim10015 explică (pentru relian):

Trebuie autorizație, asta e normal. La orice afacere, firma trebuie o autorizație.

Nu vreau rulotă de aceea ce se trage cu masina. Ci autorulotă.

Și da, îmi place să fac de mâncare. Mai ales că am diplomă de bucătar.

Costul, unei astfel de rulote sau autorulote comerciale poate difera în funcție de dotări.

În România, în zona unei plaje ar merge o astfel de autorulote cu mâncare. Pentru că românii mănâncă foarte mult la restaurant. Am mai spus acest lucru.

Poți să mergi la festivale, sau sa îți găsești un punct fix, unde să stai o perioadă. Iar apoi, sa te muti în alt loc și tot așa.

În aceaste rulote, autorulote comerciale. Poți face Burgeri, hot dog, grătare, rotitoare, preparate din pește și chiar și alte categorii cum ar fi cofetarie și altele.

Și mai ales la mare, undeva aproape de plajă ar merge.

Mulți merg acolo, și la toate există extrem de mulți clienți. Uneori nu înving să facă comenzile.

Pe lângă asta fac și livrări.

Deci...

Orice ar fi, eu nu cred că e o idee atât de rea.

E o idee de afacere cu mâncare, iar astea vor merge întotdeauna.

| relian a răspuns (pentru Anonim10015):

Nu ai inteles,nu e vorba doara de autorizatie,este vorba daca legea in RO iti da voie sa vinzi mincare in felul asta.
Daca exista asa o lege, atunci autorizatie poti lua, DAR daca nu exista lege pentru asa ceva, atunci nu are cine sa iti dea nici o autorizatie, despre asta e vorba.
In RO ai vazut asa ceva pe undeva? Daca nu ai vazut inseamna ca legea nu-ti da voie sa vinzi mincare in felul asta, de ar fi fost nu erai tu primul care s-ar fi gindit sa faca.

| Anonim10015 explică (pentru relian):

În România, ai voie să vinzi mancare în acest fel. Nu sunt singurul care vrea sa își deschidă o astfel de autorulota comerciala cu mâncare. Există foarte multe.

| relian a răspuns (pentru Anonim10015):

Daca exista si merge cum zici, ce mai pirzi vremea pe aici? Aruncate nu mai sta laughing