| Mario1994 a întrebat:

Am o problema. Stau la tara, mama tocmai ce a deschis un magazin mic alimentar si e o luna de cand e magazinul dar ideea e ca programul e foarte naspa, te oboseste mult si nu mai stii nici de capul tau. Mama a facut program de luni pana duminica, incepand de la orele 07:00-21:30 si duminica de la ora 08:30-22:00. Vi se pare normal? Sa stai toata ziua in magazin si nu te poti misca deloc, nici sa mananci nici sa nu faci baie. Sau nu poti sa iti iei liber. Stau si eu cu mama. Dar mama exagereaza cu programul. Cum ati proceda in situatia asta? Ati sta atatea ore zilnic? Ce program ar trebui sa fie?

17 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Programul ar trebui sa fie de la 6 la 20! E cel mai bun program posibil si folosit de foarte multi! Da, cam exagereaza dar pana isi da seama trebuie sa rezisti, nu prea ai ce face... peste 1 an sau 2 o sa mearga mai bine magazinul si o sa angajeze pe cineva, pana atunci rezista! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ca sa faceti banul logic

| Mario1994 explică (pentru lpavel):

Nu rezist, sincer. Ma oboseste mult psihic. Oboseala asta iti da peste cap zilnic din cauza programului. Pe cine sa angajam? E nasol programul. Sa angajezi pe cineva trebuie sa ii dai multi bani pe luna.

| Catrice a răspuns:

Stau la oraș și am lângă mine un magazin care are 2 vânzătoare (1/tura) cu program de la 6:30/7 la 22/21 (program scurt în weekend) și magazinul e de vreo 15 ani deschis.
Presupun ca nu stai tot timpul în același loc, te mai mișto prin magazin, mai aduci marfa etc. Și chiar nu ai dreptul la pauze de masa?! Doar faci acasă baie, nu la servici.

| Ak40 a răspuns:

Un program ok ar fi 7-21 si duminica 9-20

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Dar si cand iti iei gipu ala de bogatani nu de sarantoci cu dacia...

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Ai avut noroc cu un tata antreprenor. Poate nu o sa iti cauti de munca daca o sa mearga bine magazinul. Poate o sa mai deschideti si alte magazine si tu o sa te ocupi de altceva. Daca o sa falimenteze o sa iti cauti de munca la alte firme.
ZAMBESTE MEREU si vorbeste frumos cu clienti vostri.

| Mario1994 explică (pentru ALEXICAmarketing):

Tu nu intelegi. Eu am intrebat altceva!

| Dismally a răspuns:

Ar fi bine sa fie doua persoane, sa faca cu schimbul o zi si o zi, in plus programul ar putea fi schimbat - sunt multe magazine la tara care deschid dimineata, pe urma inchid cateva ore cand oricum nu este activitatea si deschid din nou pe urma. Vezi intai care este programul clientilor, pe la ce ore vin mai multi si in ce perioada nu vine nimeni, nu are rost sa tii magazinul deschis cand toti potentialii clienti sunt la munca.

| Nirvanaaa a răspuns:

In mod normal programul de lucru trebuie sa fie de 8 ore, maxim 10.Insa voi sunteti la inceput si e normal ca acum sa munciti mai mult. Orice antreprenor munceste cu mult peste cand e la inceput de drum.Trebuie sa ai rabdare. happy

| Mario1994 explică (pentru Dismally):

Nu stiu cum sa fie programul normal dar te oboseste prea mult psihic zilnic. Dar mama e prea incapatanata si cum vrea ea asa. Luni, marti, miercuri vin dupa amiaza cativa, dimineata vin cativa tot asa, seara vin mai multi. joi-vineri nu prea vin. Sambata si duminica vin multi. Dar e o pierdere de timp sa tii mult deschis.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă îmi permiți să răspund și să uităm ce a fost.
Am fost în Germania de Est în 81. Regimul comunist permitea mici afaceri de familie, o pensiune, un restaurant mic, un mic magazin sătesc. Ce am văzut. Fiecare avea ziua lui liberă săptămânal, luna lui pe an când era închis complet. Nu se chinuiau să câștige un ban în plus în dauna sănătății.
Fiul meu a vizitat orășele mici din Spania după revoluție cu o orchestră. Acolo la ora prânzului se inchide tot, de căldură dar și pentru odihnă cel puțin două ore.
Ar trebui un program care să deservească clienții.
Poate sunt câteva ore dimineața, când toată lumea are nevoie de aprovizionare. Poate sunt câteva ore după masa sau spre seară când mulți termină termină treburile personale și au timp de cumpărături. Se vede că sunt ore goale când nu apare aproape nimeni. Iar apoi pe această bază să se ia decizii, când este deschis și când nu. Este nevoie să fie toată dumineca deschis?
Atunci luni închis, sau se deschide doar de luni la ora 12.
Și la cea mai simplă muncă, iar munca în comerț nu este nici simplă nici ușoară, creierul are nevoie de odihnă, utilizezi alte grupe de neuroni iar cele obosite se odihnesc.

| Mario1994 explică (pentru Nirvanaaa):

Dar sunt multe ore de te obosesc psihic si nu mai rezisti asa. 8-10 ore e ok dar nu chiar peste 14 ore.

| Mario1994 explică (pentru sadrian46):

Va dau dreptate dar mama exagereaza cu programul si e prea incapatanata. O tine toata duminica si deschis. Deci programul e prea full. Te oboseste mult psihic, cedezi si iti vine sa dai cu capul de perete.

| Dismally a răspuns (pentru Mario1994):

Pai cam asa este la tara, oamenii vin dimineata la cumparaturi, pe urma mai vin dupa amiaza cand termina munca. Ideal ar fi sa angajeze una - doua persoane sa faca cu schimbul dar acum fiind la inceput nu cred ca isi permite si de asta sta ea mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si intr-o luna de zile nu a vazut cati bani face spre exemplu, de la 20 la 22? ca banuiesc ca putin, spre nimic.
Ce vrei, femeia poate a investit o gramada, daca comanda de la furnizori trebuie sa le plateasca, daca le cumpara ea, de la metro selgros, trebuie sa aiba grija sa nu cumpere prea mult ca sa expire produsele, si tot asa. Isi da silinta femeia.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Mario1994):

Te inteleg.Incearca sa vorbesti cu mama ta sa mai reduceti din program.O afacere nu poate sa mearga bine daca nu esti bine din punct de vedere psihic. Oricum organismul are nevoie de odihna si de relaxare.