| Username7388383839 a întrebat:

Buna,am trimis un colet la cineva, si acea persoana nu a ridicat coletul.I-am zis ca v-a trebuii sa plateasca returul.Acum nu mai raspunde la mesaje,cum a-s putea sa ma razbun si sa-i para rau avand in vedere ca ii stiu adresa, nr de tel si numele.Dau funda

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Lasa coletul sa se returneze singur. Poate ca in cele 10 zile (cat tine posta romana coletul) se va razgandi.
Daca l-ai trimis prin curier rapid, s-a dus orice sansa.
Nu ai ce sa faci. Nu exista lege care sa te apere; acesta este riscul comerciantilor. Treci acest client in "blacklist"; iar data viitoare ii ceri sa iti plateasca in avans transportul, si numai dupa aceea vei merge la posta sa pui coletul.
Poti anunta administratorii site-ului pe care vinzi ca acest client sa fie privit cu suspiciune de catre ceilalti utilizatori ai site-ului. Sunt unii oameni care se ocupa numai cu asa ceva: sa comande si sa nu ridice comanda. Ei gasesc placere in asta si nu au alta ocupatie.
Spune administratorilor site-ului ca sa ia toate masurile posibile impotriva acestor useri, altfel iti vei vinde produsele pe alt site. Unele persoane fac asta doar ca sa descurajeze comertul pe site-ul respectiv. Pot fi useri suparati din diferite motive.
Astfel de useri pot fi blocati la un moment dat de pe ip ca sa nu mai poata intra deloc pe site-ul respectiv.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci si iti iei frumos pachetul si data viitoare esti mai atent cui vinzi... cat despre faptul ca ii detii niste date personale si vrei sa ii faci vreun rau vezi sa nu dai intr-o infractiune si tot tie sa iti para rau in final

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intri peste el în casă și îi iei gâtul.

| emilitalia a răspuns:

Normal trebuie sa mergi la politie si sa faci o plangere dar mai bine platesti tu iarasi taxele si o lasi balta. Dureaza prea mult si nu se vor implica pentru ceva atat de minor. Mai sunt si astfel de persoane in lumea asta.