| AnaAna8 a întrebat:

Bună, am un cont bancar în BCR și m-au pus sa instalez 2 aplicații : George și E -Token. Acum a trebuit sa le șterg pentru ca nu aveam memorie. Trebuia neapărat sa le țin în telefon?

8 răspunsuri:
| KatiiLove a răspuns:

Daca tu ai de gand sa tansferi bani cu ajutorul aplicatiilor, acestea sunt necesare. Insa la banca ti-au dat niste foi a4 cu datele contului, numele de utilizator, cod sau parole etc. cu ajutorul acestora poti sa te conectezi la aplicatii cand doresti. Si eu am avut aceste aplicatii. Le foloseam pentru a monitoriza banii din cont insa se acest lucru se poate face si de la bancomat?

| KatiiLove a răspuns:

Nu trebuie neaparat, decat daca iti faci platile online, sau daca doresti sa transferi bani. banuiesc ca de la banca ti-au dat niste foi in care scrie numele de utilizator, parola, coduri etc. cu ajutorul lor te poti conecta oricand( stiu asta deoarece si eu sunt in aceeasi situatie). Iar daca nu ti-au fost date foile te poti intoarce in unitatea bancara si te vor ajuta sa te conectezi din nou. Monitorizarea banilor se face foarte bine si de la bancomat?

| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa le instalezi pe PC-ul sau laptopul de acasa, dar numai dupa acela poti sa faci tranzactii bancare online.

| Violleta2022 a răspuns:

In orice caz, aplicatiile alea doua sunt mai importante decat orice balarie si porcarie instalta pe telefnul tau.
Dar daca nu ai chef de ele, poti sa nu le tii instalate, ca oricum nu poti folosii banca online fara ele.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Din pacate, DA
daca vrei sa faci ORICE operatie bancara de pe telefon iti trebuie George
daca vrei sa intrii in contul tau iti trebuie eToken

daca nu le folosesti atunci de ce mai platesti internet banking?!?

NU AI MEMORIE?!? PE BUNE?!?
eToken are 7.5M, george are 38M... ce telefon ai?!? e chiar asa de vechi cat sa nu aiba 50M prapaditi?!?

daca ai un telefon ATAT DE AMARAT... ESTI CUMVA BOSCHETAR?!?

| AnaAna8 explică (pentru CarcotasulVesel):

Nu înțeleg pentru ce Îți bați capul cu memoria telefonului meu când eu am pus cu totul alta întrebare. Mai nou dacă nu ai un telefon calumea ești boschetar? Ca nu am am înțeles. Nu cred ca te privește ce telefon am

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru AnaAna8):

"Acum a trebuit sa le șterg pentru ca nu aveam memorie."

nu inteleg cum poate cineva sa se planga de memorie lipsa pentru 40M prapaditi, nu am zis nicaieri boschetar, dar mi se pare absolut paradoxal: iti permiti internet banking de la cea mai scumpa banca din RO si nu iti permiti minimum de decenta in telefoane, nici acum 10 ani 40M nu erau o problema pe un smartphone

| AnaAna8 explică (pentru CarcotasulVesel):

Pai nu îmi făceam la banca asta dar așa am fost obligata și deja am în telefon destule aplicații legate de serviciu de care chiar am nevoie, nu pot sa le șterg și telefonul nu are prea multa memorie e un J3 2016 și nu prea are.