| TEQUILAMONSTER90 a întrebat:

Anul acesta sunt în clasa a XII-a și nu sunt sigură la ce facultate să dau. Sunt la filologie și aș vrea oarecum să continui tot pe acest profil. Îmi puteți propune câteva facultăți după care să îți poți găsi un loc de muncă?

5 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Daca esti foarte bun in ceea ce faci, iti gasesti chiar si-n cele mai putin cerute joburi.
De la filologie te-ai putea duce la:
- litere - pe literatura sau pe limbi straine - engleza, germana, chineza, spaniola, franceza, norvegiana etc
- sociologie
- psihologie
- jurnalism
- drept
- administratie publica
- comunicare relatii publice, publicitate (PR & Media)
- marketing
- relatii internationale
- economia comertului, turismului si serviciilor

| Comunity a răspuns:

Buna. Urmeaza o etapa lunga si anevoioasa in viata ta, dar sa nu iti faci griji ca totul o sa fie bine. Sa stii ca nu numai tu esti in situatia asta, ci multi tineri. Din punct de vedere al locurilor de munca acolo am putea vorbi cateva ore asa ca o sa te sfatuiesc la ce facultate s.ar putea sa.ti placa.
Studii de Securitate - poti sa ajungi sa lucrezi la SRI.
Psihologie Criminalistica - poti sa ajungi sa lucrezi la cazuri foarte interesante.
Astea sunt doar doua din multe alte optiuni.

| TEQUILAMONSTER90 explică (pentru Comunity):

Wow. Chiar sună foarte interesant

| TEQUILAMONSTER90 explică (pentru laSoledad):

Îți mulțumesc mult!

| laSoledad a răspuns (pentru TEQUILAMONSTER90):

Cu placere!