| DaizDaianis a întrebat:

Eu anul acesta dau bacul sunt pe profil filologie și m-am hotărât sa merg mai departe la facultate, însă nu am nicio idee unde as putea merge. as vrea sa îmi recomandați câteva facultăți ținând cont ca timp de 4 ani am făcut profilul filologie, multumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Facultatea si cariera, nu poti sa tii-o alegi dupa ce prefera unul si altul, ci dupa ceea ce doresti tu sa faci in viata!
Facand un liceu cu profil de filologie, nu poti merge la o facultate unde se face matematica intens, fizica sau chimie, deci, ai putea sa te axezi pe ceva de toceala: psihologie, limbi straine, avocatura samd
Ma repet, profesia si cariera ti-o alegi acum, inaintesa faci o facultate care te-ar arunca intr-o profesie pe care nu o vei practica niciodata, pentru ca nu-ti place si nu vrei sa o practici.
Ai mai putea face o scoala postliceala de 3-4 ani, care ti-ar deschide niste oportunitati de profesii: asistent medical, sudor, electrician, frizer samd.

| sierra1 a răspuns:

Tu n-ai nici o înclinație către un domeniu anume?

| Claxon987 a răspuns:

Orice ai alege, sa urmezi facultatea cu simt de raspundere, ca absolventi sunt multi, dar cu adevarat buni sunt din ce in ce mai putini. Recomand limbi straine ca facultate si cu ceva cursuri pe langa, sa mai inveti ceva inainte sa te angajezi, din cursurile care tin cateva luni si nu sunt prea scumpe, gen excel, management