| Tofan_Marius_1999 a întrebat:

Buna as avea nevoie sa imi spuneti mai multe despre "PaySafeCard".Mai exact de unde pot sa cumpar asa ceva si ce este.

Răspuns Câştigător
| NewBest a răspuns:

Paysafecard e un serviciu de pre-payed card care iti permite sa cumperi diverse lucruri in general online.

Cand il cumperi vei primi un tichet cu un cod. Poti introduce codul in anumite site-uri, iar respectivii vor primi banii dati de tine pentru cod (iar tu serviciul). Trebuie totusi sa fii atent, daca cineva iti fura codul si il foloseste, acesta nu mai poate fi recuperat! De asemenea, banii nu pot fi retrasi dupa achizitionare. Functioneaza in mare ca un cod de reincarcare la telefon...

Poti gasi paysafecard aici: https://www.paysafecard.com/ro-ro/cumparare/cautare-puncte-de-vanzare/

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Si eu am fost intr-o dilema ca tine. So, un PaySafeCard este un bon care il cumperi de la nistea aparate precum Qiwi, Rompay, Zebrapay(care se gasesc de regula in magazine, supermarket-uri etc iar aparatele sunt alea de unde poti sa iei si cartela prepay, si unde ai mai multe posibilitati) sau poti sa iei de la posta romana sau de la operatori de telefonie. Personal, iti recomand aparatele alea. Oricum, te duci, bagi banii la aparat sau dai la vanzatoare si pe bonul ala scrie un cod. Codul ala il folosesti la ce vrei tu pentru a cumpara ceva. Poti lua PaySafeCard de 25, 50, 100 sau 300 lei. Am folosit si eu de cateva ori si imi place. Avantajul lor este ca nu ai nici o identitate pe el, de asta se numeste paysafe. Practic nimeni nu poate sa hacker-easca codul ala si daca il hack-ereste nu afla nimic despre tine. Oricum, numele de card e simbolic, pentru ca am mai zis, este un bon cu un cod, dupa ce ai consumat banii de pe codul ala poti sa il arunci la gunoi. Funda?

| wwwvladwww a răspuns:

E ca un fel de credit pentru plati online(stem, eMAG, etc)
Il poti gasi aproape peste tot
Magazine alimentare, banci, etc

| Tofan_Marius_1999 explică (pentru wwwvladwww):

Pot sa il gasesc si la posta romana?

| NewBest a răspuns (pentru Tofan_Marius_1999):

Ti-am dat un link, scrie acolo adresa ta si iti va gasi magazinele din apropiere.