| anonim_4396 a întrebat:

as dori pe viitor sa-mi "deschid" o gradinita, cum ar fi mai bine, una privata sau de la stat? De ce? Vreau argumente! Funda pentru cel mai bun!

Răspuns Câştigător
| Formzq a răspuns:

Buna!
Clar privata. De stat ai mult prea multe obligatii, abuzive sau care nu-si au rostul, mult prea multe reguli care d.p.m.d.v. nu fac bine unui copil etc. si sincer, am observat ca din ce in ce mai multi parinti fug, si pe buna dreptate, de sistemele de invatamant de stat. Prefera sa plateasca ceva in plus, dar sa stie ca cineva intr-adevar ii educa micutul corespunzator, are un mediu placut si indrageste scoala. Plus ca in mediul privat poti opta pentru absolut orice crezi ca ar fi bine pentru un copil. Spre ex. mese (poate si chiar toate cele 3/zi) adecvate, activitati extracuriculare placute, materii/domenii noi, etc.
Bine, asta nu inseamna ca scapi de putina birocratie, sau ca nu este nevoie de autorizatie pe care trebuie s-o iei in baza unui atestat sau sa angajezi o persoana ce are studii in pedagogie.
Eu unul sunt pro privat, sustin, semnez si incurajez!
Succes!

1 răspuns:
| valentingb a răspuns:

Grădinița poate fi doar privată, e o societate comercială cu atestare din partea Ministerului Educației si Ministerul Sănătății.